Americká ministryně financí Janet Yellenová varovala před "prudkým nárůstem rizika" kriminality spojené s digitálními technologiemi. Pandemie covidu-19 podle ní problém umocnila, protože zločin se ve větší míře přesunul na internet. Kryptoměny jsou podle americké ministryně financí slibné, ale příliš často se využívají k nezákonné činnosti. Na druhou stranu Yellonová konstatovala, že nové finanční technologie mohou potírat zločin a snižovat nerovnost. O středečním vystoupení u kulatého stolu amerického ministerstva financí ve čtvrtek informoval zpravodajský server BBC.
"Žijeme v době zvýšeného rizika, pokud jde o podvody, praní špinavých peněz, financování terorismu a ochrany osobních údajů," uvedla Yellenová. "S tím, jak pandemie přesunula na internet velkou část života, přesunul se na internet i zločin. Jsme svědky většího množství kybernetických, sofistikovanějších útoků na instituce, které drží naši společnost pohromadě: na nemocnice, školy, banky, a dokonce na vládní úřady," prohlásila.
Bývalá šéfka americké federální banky (Fed) také varovala před zneužíváním kryptoměn a dalších virtuálních aktiv. "Vidím, že tyto nové technologie jsou slibné, ale vidím také skutečnost: kryptoměny se používají k praní zisku z internetového obchodu s drogami, jsou prostředkem k financováním terorismu," řekla. Apelovala zároveň na to, aby ministerstvo financí modernizovalo svůj přístup k finanční kriminalitě.
Yellenová též konstatovala, že finančně technologické odvětví by se mělo využít při řešení nerovnosti ve Spojených státech. Koronavirová krize podle ní odhalila obrovskou nerovnost v zemi, což ministryně označila za "jeden z nejhorších aspektů této pandemie". Zákonodárci by se podle ní měli soustředit na místa bez přístupu k vysokorychlostnímu internetu a k finančním službám.