Praha 1. prosince 2022 (PROTEXT) - Chytrá podložka sledující základní životní funkce pacienta a umožňující zdravotnickému personálu nepřetržitý monitoring více pacientů najednou z jednoho místa. Umělá inteligence, která pomáhá popsat mamografický snímek. Školení záchranářů za využití virtuální reality. Je toto vzdálená budoucnost zdravotnictví? Ne. Všechna tato řešení již pomáhají. A mnoho dalších. S více než devadesáti moderními digitálními řešeními se můžete seznámit přehledně a na jednom místě formou virtuální prohlídky Digitální nemocnice na www.digitalni-nemocnice.com. Odbornými garanty jsou Nemocnice Jihlava, Fakultní nemocnice Olomouc a Fakultní nemocnice Bulovka.
"Mělo by být úplně jedno, jestli půjdete v jednu ráno do nemocnice na okraji republiky, nebo do největší nemocnice v hlavním městě. Vždy byste měli dostat stejně kvalitní ošetření, stejně kvalitně stanovenou diagnózu. Dnes tomu tak není. Řešení ale existují. Jedním z nich je umělá inteligence," říká Matěj Misař, spoluzakladatel start-upu Carebot. Carebot vyvíjí umělou inteligenci, která pomůže lékaři z RTG snímků během vteřiny určit, jaký nález pacient na hrudníku má a vyznačí jeho polohu. I toto řešení je součástí virtuální prohlídky Digitální nemocnice.
"Hranice možností můžeme neustále posouvat dál. Směrem k pacientům, klientům, ale i uvnitř organizace. A přesně o tom tento projekt je. Aby nám na jednom místě ukázal možnosti, které v rozvoji moderního zdravotnictví v současné době máme," vysvětluje Mgr. David Zažímal, náměstek pro informatiku a kybernetickou bezpečnost Nemocnice Jihlava.
Moderní nástroje poskytují zdravotnickým zařízením mnohé výhody, jako je úspora času, financí a zlepšení stávajících procesů. "Zavedením digitálních formulářů klesl počet telefonických dotazů v souvislosti s prodloužením neschopenky o 30 procent a vylepšený proces pomohl oddělení pohotovosti ušetřit za devět měsíců 1800 hodin," vyčísluje pozitivní dopad digitalizace Jiří Schimmer, vedoucí oddělení cloudových technologií a infrastruktury v Nemocnici Jihlava.
Pacientům přináší nové technologie přesnější diagnostiku a pohodlnější kontakt s lékaři. Zdravotnický personál získává moderní technologie pro efektivnější léčbu a administrativa přesunutá do online prostředí šetří čas a umožňuje vyřešit důležité věci kdykoliv a odkudkoliv.
"Umělou inteligenci využívá český přístroj Aireen, kterému stačí 30 vteřin k tomu, aby analýzou snímků oční sítnice provedl podrobnou diagnózu pacienta," vysvětluje Jan Hlaváček, ředitel společnosti Aireen, a dodává: "Toto neinvazivní a bezbolestné vyšetření provádí například síť očních klinik Neovize ke screeningu diabetické retinopatie, což je onemocnění hrozící více jak jednomu milionu diabetiků v České republice."
"Každý z nás si přeje, když se ocitne v roli pacienta, aby mu lékaři a sestřičky poskytli tu nejlepší péči. Nicméně jejich čas je omezený, a tak je zapotřebí hledat prostor ke snížení administrativní zátěže zdravotnického personálu a k automatizaci úkonů," vysvětluje Lenka Axlerová, která má v Microsoftu Česká republika a Slovensko na starosti spolupráci s veřejným sektorem a dodává: "Cílem Digitální nemocnice je ukázat přehledně na jednom místě, jaká řešení jsou nemocnicím dostupná už dnes. Každé zdravotnické zařízení si může vybrat řešení přesně podle svých vlastních potřeb a možností."
"Digitalizace zdravotnictví zažívá bezprecedentní rozmach po celém světě. Projekt Digitální nemocnice by měl ukazovat právě na překonávání bariér a možnou změnu rigidních procesů pomocí moderních technologií," doplňuje náměstek informačních technologií Fakultní nemocnice Olomouc, Ing. Antonín Hlavinka.
Digitální nemocnice zahrnuje inovativní řešení specializovaná pro oblast zdravotnictví od třiceti technologických firem. Hlavním iniciátorem projektu je česko-slovenský tým Microsoftu a společnost Infocom. Detailní informace o projektu, přehled technologických řešení a seznam firem jsou k dispozici na adrese: digitalni-nemocnice.com.
Kontakt:
Karolína Kříženecká
Communications Lead Microsoft Česká republika a Slovensko
E-mail: kkrizenecka@microsoft.com
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.