Na Marsu mizí voda, a to mnohem rychleji, než by vědci očekávali. Odborníci jsou neočekávaným procesem zaskočeni, není to v souladu s jejich dosavadním chápáním planety. Informoval o tom server The Independent.
K postupnému mizení vody dochází vlivem slunečního světla a chemických procesů, jež molekuly vody rozkládají na atomy vodíku a kyslíku. Slabá gravitace na Marsu pak nedokáže molekuly udržet pohromadě. Rychlost tohoto procesu je však podle zjištění vědců rychlejší, než původně očekávali.
Tamní atmosféra navíc obsahuje až stokrát více vodní páry, než by její teplota měla teoreticky umožňovat, všimli si vědci, kteří své závěry publikovali v časopise Science. Objev učinili pomocí speciální sondy Trace Gas Orbiter, která byla na planetu vyslána v rámci mise ExoMars, na níž spolupracují Evropská kosmická agentura a ruská kosmická agentura Roskosmos.
Rychlejšímu mizení vody na Marsu dopomáhá i její zvýšená schopnost unikat během teplých a bouřkových období, domnívají se vědci. Několik předchozích studií přitom ukázalo, že rudá planeta byla v minulosti poměrně hojně zaplavena tekoucí vodou, jež nakonec z většiny povrchu zmizela a proměnila ji ve vyprahlé místo.
Dnes je tedy planeta nejbližší Zemi značně suchá. Voda tam převážně existuje jen ve zmrzlých ledových kapsách. Na některých místech povrchu ale ještě nějaká zbývá, což dává vědcům určitou naději na objevení mimozemského života, ale hlavně příslib k tomu, že by se tam mohl usídlit člověk.