Nová kavárna, která nedávno otevřela ve městě Čcheng-tu na jihozápadě Číny, hosty kromě jídla a pití láká na chvíle strávené s šesticí zvířat, jež na pohled vypadají jako pandy.
Nicméně místo pand zákazníky v tomto podniku obveselují psi čau-čau se srstí přebarvenou tak, aby vypadali jako tvorové, kteří se stali symbolem Číny.
Majitel kavárny podle britské BBC řekl, že barvu k "proměně" psa v pandu si objednává z Japonska a najal zaměstnance, kteří mají tento úkol na starosti. Každé nabarvení prý stojí 1500 jüanů (skoro 4900 korun) a použitá látka je údajně tak kvalitní, že na zvířata nemá žádný vliv.
Poté, co se informace o této kavárně dostaly do místních médií, jí přibylo návštěvníků, ale objevily se i obavy, aby se další lidi nesnažili tento nápad napodobit. Veterinář Li Taj-ping vyzval majitele zvířat, aby srst svým mazlíčkům rozhodně nebarvili. "Může to jejich srst a kůži poničit," varoval.
BBC uvádí, že barvení kožíšků zvířat se v Číně rozšířilo po roce 2010, nejdříve na různých soutěžích, pak jako extravagantní záliba chovatelů. Povědomí o etickém zacházení se zvířaty se sice v nejlidnatější zemi světa zvyšuje a podle mnohých je barvení srsti "šílenost", nicméně stále se najdou tací, pro které je domácí mazlíček s nepřirozeným odstínem srsti mnohem roztomilejší.
V Británii si kritiku ze strany ochránců zvířat vysloužili pořadatelé hudebního festivalu Latitude v anglickém hrabství Suffolk, když opakovaně nechali ovce nabarvit na svítivě růžovou.
Ever dreaming of raising a pet panda? A café in Chengdu, Southwest China's Sichuan Province, is promoting the next best thing - sort of. It is offering to dye your pet dog's fur with classic black and white marking of a panda for only 1,500 yuan ($212). https://t.co/SxsUHAJA7Q pic.twitter.com/eG4BFTaAyz
- Global Times (@globaltimesnews) October 22, 2019