Husitskou bitvu u Sudoměře, od níž v březnu uplyne 600 let, připomíná výstava, kterou otevřelo Prácheňské muzeum v Písku. Nabízí nálezy z bojiště, originály i kopie zbraní, texty od historika Petra Čorneje nebo informace o jihočeských událostech spjatých s husitstvím. Sdělil to hlavní kurátor výstavy Jaroslav Jiřík.
Expozice o Sudoměři zůstane v muzeu do 3. května. Muzeum také otevřelo výstavu Psací stoly slavných, na níž lidé uvidí stoly 35 osobností včetně Bedřicha Smetany, Bohumila Hrabala či Josefa Toufara.
Výstava přináší mnoho předmětů z 15. století. Jsou mezi nimi nálezy z bojiště u Sudoměře, které archeologové objevili v roce 2007, dále zápůjčky výstroje a zbraní, původních i kopií. "Z Národního muzea máme zapůjčené unikátní pavézy z 15. století s motivem svatého Jiří a Davida s Goliášem. Motivy jsou známé od husitů, připodobňovali se k Davidovi, který bojuje s tím velkým Goliášem. Také představujeme jeden z kalichů, který je uložen v milevském muzeu," řekl Jiřík.
Tábor chystá stovky akcí
Bitvu u Sudoměře, jejíž rekonstrukce se letos uskuteční u rybníka Markovec 28. března, připomínají autoři v širším rozměru. Přibližují i události spojené s husitstvím v regionu, jako poutě na hory, vypálení píseckého a milevského kláštera, krátké působení sekty adamitů v okolí Bernartic nebo obležení Zvíkova. Texty připravilo několik odborníků včetně historika Petra Čorneje. Ilustracemi výstavu doprovodil Jiří Petráček.
Bitva u Sudoměře se odehrála 25. března 1420 mezi rybníky Markovec a Škaredý. Husitský oddíl porazil početnější a lépe vyzbrojené vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů, přezdívaných železní páni. Střetnutí bylo první větší bitvou husitských válek a předznamenalo směr, kterým se dále vyvíjelo husitské vojenství. Husity vedli do bitvy Jan Žižka a kněz Václav Koranda.
Husitství si letos připomene i město Tábor, jež slaví 600 let. Plánuje stovky akcí včetně nápodoby jedné z bitev, vzniknou kniha i nová nahrávka husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci.