Benzin v Česku zdražil za poslední týden nejvýrazněji za posledních nejméně deset let. Průměrná cena Naturalu 95 se od minulé středy zvýšila o 81 haléřů na 30,79 koruny za litr. O 60 haléřů stoupla za poslední týden průměrná cena nafty, za litr dieselu řidiči platí v průměru 29,22 Kč. Mezitýdenní zdražení nafty je nejvýraznější od května 2018. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Podle analytiků ceny pohonných hmot se zpožděním několika týdnů reagují na zdražení ropy. Na dalším vývoji se neshodují.
Pohonné hmoty v Česku zdražují přibližně od poloviny ledna. Za tu dobu stoupla průměrná cena benzinu téměř o tři koruny a nafty zhruba o dvě koruny.
Ve srovnání s polovinou loňského března je benzin v Česku dražší zhruba o padesátník. Nafta je naopak levnější, a to o 74 haléřů.
Podle analytiků ceny pohonných hmot reagují na vývoj cen ropy Brent, která letos zdražila zhruba o 30 procent. Koruna navíc oslabila vůči dolaru, ve kterém se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu.
Analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda předpokládá, že v příštím týdnu zdraží benzin zhruba o 50 haléřů za litr, nafta o 30 haléřů. "Růst ceny motorové nafty je letos výrazně slabší než u benzinu z důvodu snížení spotřební daně z nafty o jednu korunu, jež je účinné od začátku roku. Rozdíl mezi cenou benzinu a nafty je takřka 1,60 koruny na litr, což je nejvyšší rozpětí za poslední řadu let," uvedl Kovanda.
Analytik společnosti Purple Trading Štěpán Hájek očekává, že skokové zdražení pohonných hmot bylo poslední na minimálně další čtyři týdny. "Cena ropy na světových trzích se od minulého týdne výrazně stabilizovala a měla by brzdit zdražení, kterému pomáhal poslední týdny také kurz koruny k americkému dolaru. Ropa Brent ze svého vrcholu už oslabila o více než tři procenta a nemá nyní fundamentálně příliš důvodů k dalšímu růstu. Ceny pohonných hmot by tak měly o velikonočních svátcích procházet stabilizací," doplnil Hájek.
Podle výkonného ředitele Energy financial group Tomáše Voltra není růst cen benzinu překvapivý. "Nafta je o více než korunu levnější, přesto je i na ní patrný mírný nárůst, který se zřejmě ještě nějakou dobu nezastaví. Jde o důsledek oslabení koruny vůči dolaru, ale zejména o růst cen ropy na světových trzích. Díky postupující vakcinaci totiž posiluje naděje na brzké oživení globální ekonomiky, což žene cenu ropy vzhůru," uvedl. Dalším důvodem růstu cen ropy je podle něj omezování její těžby ze strany kartelu OPEC a jeho spojenců, které potrvá minimálně do dubna.
Kovanda upozornil, že benzin je ve srovnání s Českem aktuálně levnější tradičně v Bulharsku či Rumunsku, ale také v Polsku. Ve Slovinsku je cenově srovnatelný. "V Maďarsku, Rakousku, na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu nebo v Itálii je benzin dražší," dodal Kovanda.
Nejnižší průměrné ceny benzinu vykazuje Karlovarský kraj, kde je litr v průměru za 30,40 koruny. Nafta je nejlevnější v Ústeckém kraji, litr tam prodávají za 28,86 Kč.
Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 31,20 koruny a stejné množství nafty tankují motoristé za 29,92 Kč.