Aktuální data o cenách průmyslových výrobců za říjen jsou podle oslovených analytiků argumentem pro další zvyšování úrokových sazeb. Ti tak počítají se zvýšením základní úrokové sazby v prosinci již na více než tři procenta. Navíc vývoj cen energií podle ekonomů ukazuje na další růst průmyslových cen.
Ceny průmyslových výrobců v Česku v říjnu meziročně stouply o 11,6 procenta a zrychlily růst ze zářijových 9,9 procenta. Byl to jejich nejvýraznější růst od ledna 1992. Zdražování zrychlilo i u dalších výrobců. V zemědělství byly ceny proti loňskému říjnu vyšší o 14,1 procenta, ve stavebnictví o 7,5 procenta a ceny tržních služeb pro podniky stouply meziročně o 1,9 procenta. Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
"Inflační tlaky z výrobního sektoru tak sílí, což předznamenává další zrychlování spotřebitelské inflace. Důležitým faktorem cen výrobců jsou ceny energií, které začaly od konce léta citelně zdražovat. Tento vývoj předznamenává další růst cen výrobců v příštích měsících," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče je vývoj cen výrobců argumentem pro další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. Ta naposledy na počátku listopadu zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. "Zbytek letošního roku a první měsíce roku 2022 ale budou ve znamení pokračujícího bujení cenových tlaků v tuzemské ekonomice," dodal Jáč.
"Nová data o cenách výrobců dokládají, že rozhodnutí České národní banky o skokovém růstu úrokových sazeb bylo správné. Dostali jsme se totiž do situace, kdy se inflace stala největší hrozbou naší ekonomiky," uvedl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Rovněž podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera úterní data jen utvrdí centrální banku v tom, že má dále zvyšovat úrokové sazby. "Ty se zřejmě na prosincovém zasedání dostanou již nad tři procenta," uvedl.