Neobvyklou sexuální preferenci má 31 procent mužů a 14 procent žen
Průzkum Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) na více než 10 000 respondentech zjistil, že neobvyklou sexuální preferenci má 31 procent mužů a 14 procent žen. Péči odborníka ale vyhledá jen méně než desetina z nich. Pomáhá jim krizová linka i terapie, které mohou snížit negativní dopady na jejich duševní zdraví nebo riziko problematického sexuálního chování.
Informace zazněly na závěrečné konferenci k projektu Parafilik. Slovem parafilik se označují lidé, kteří mají silné preference pro neobvyklé sexuální objekty nebo pro neobvyklé sexuální aktivity, které často zahrnují nějakou formu nesouhlasu ze strany sexuálního objektu či přímo násilí při sexu.
Příčiny vzniku parafilií nejsou dosud podle odborníků dobře známy, dispozice jsou ale vrozené. Pedofilie, neboli zaměření na předpubertální osoby, se v Česku podle dřívějších informací NUDZ vyskytuje asi u 0,3 procenta populace. Hebefilie či efebofilie, zaměření na pubertální osoby, přibližně u 1,9 procenta lidí. Asi 3,6 procenta preferuje znehybnění partnera a procento má preferenci pro patologickou sexuální agresi. Může se jednat ale také o exhibicionismus nebo sexuální sadismus. Převažují muži, parafilie se ale mohou vyskytovat i u žen.
Velká část z nich se podle odborníků nikdy nedopustí delikventního jednání. Většina se se svou sexualitou snaží vyrovnávat sama a nevyhledá pomoc odborníka. Podle průzkumu na začátku projektu mezi členy svépomocných a podpůrných komunit bylo více než 60 procent osob nespokojených se systémem péče v ČR. Více než 68 procent se bálo i před odborníkem vyjádřit své obavy a pocity.