Před 20 lety, 19. června 2000, bylo v nákladním vozu s nizozemskou poznávací značkou v britském přístavu Dover nalezeno 58 mrtvých čínských uprchlíků.
Z šedesátičlenné skupiny, která se chtěla ilegálně dostat do Británie, přepravu v uzavřeném kontejneru přežili pouze dva běženci, ostatní se udusili. Jednalo se o druhou nejhorší tragédie svého druhu v Evropě.
Britský soud v dubnu následujícího roku odsoudil nizozemského řidiče za neúmyslné zabití ke 14 letům odnětí svobody a soud v Rotterdamu v květnu odsoudil k 30 měsícům až devíti letům vězení sedm členů převaděčské skupiny, kterou vedli turečtí občané.
Nejhorší podobná tragédie otřásla Evropou v srpnu 2015, kdy byl na dálnici A4 u rakouské obce Parndorf, která leží asi 50 kilometrů od Vídně a 25 kilometrů od Bratislavy, nalezen odstavený chladírenský vůz s 71 mrtvými těly v pokročilém stadiu rozkladu. Lidé se v hermeticky uzavřeném nákladním prostoru auta pravděpodobně udusili. Zahynulo 29 Iráčanů, 21 Afghánců, 15 Syřanů a pět lidí z Íránu, u jedné oběti se totožnost zjistit nepodařilo. Protože zemřeli ještě před přejetím hranic, převzalo vyšetřování včetně soudního řízení Maďarsko. Afghánský vůdce gangu převáděčů lidí a tři bulharští spolupachatelé byli loni v červnu odsouzeni na doživotí.
Obdobnou událost Británie zažila i v loňském roce, kdy bylo v kontejnerovém návěsu v průmyslové zóně Waterglade ve městě Grays východně od Londýna nalezeno 39 mrtvých čínských občanů.