Praha 30. srpna 2021 (PROTEXT) - Od 2. do 29. září proběhne v Praze, Brně a také online festival Týdny finské literatury. Skandinávský dům připravil pestrý program zaměřený na finskou literaturu v nejrůznějších podobách. Nabídne besedy s autory, prezentace nových překladů, filmové projekce, napínavou pátrací hru v knihovně, vědomostní pub quiz i piknik plný dětských knih a finských dobrot.
"Naše pozvání letos přijali tři hosté: Mia Kankimäki, autorka knihy o významných ženských osobnostech Ženy, které mi nedají spát, přední finskošvédský spisovatel Kjell Westö a Mikko-Pekka Heikkinen, autor laponské gangsterky Sobí mafie,“ zve na hlavní body festivalu Michal Švec z pořádajícího Skandinávského domu. Mia Kankimäki vystoupí v Praze 16. září. V besedě o inspirativních a nezávislých ženách ji doplní spisovatelka Jana Poncarová. Heikkinen navštíví o týden později Brno. Beseda s Kjellem Westöem o jeho románu Chiméra 38 oceněném Cenou Severské rady za literaturu je naplánována online na 14. září.
Festival zahájí 2. září v Praze promítání snímku Chlapci. "Film podle románu Paava Rintaly je považován za nejzdařilejší režisérský debut v historii finské kinematografie,“ vysvětluje Švec. Snímek Rozkaz na motivy stejnojmenného románu Leeny Lander se pak dočká promítání v Praze i Brně 9. září.
V obou městech se uskuteční také oblíbený pub quiz. Čtyřčlenné týmy mohou ověřit a prohloubit své znalosti o Finsku v zábavné soutěži o hodnotné ceny. Program pro malé čtenáře zahrnuje pátrací hru v Městské knihovně v Praze a brněnský Eat&Read piknik aneb Co svačí mumínci? Při netradičním kulinářsko-literárním zážitku se bude číst i ochutnávat všemi smysly.
Festival představí také nejnovější překlady z finské literatury. V online prostoru proběhne 20. září Severský literární salón, v němž překladatelka Jitka Hanušová promluví o své srdcové autorce Katje Kettu a jejím románu Vlčí růže. Poezii bude věnovaný večer 21. září v pražském Kampusu Hybernská a 29. září v brněnské Kavárně Trojka. „Antologie Bílé přeludy na vlnách je vůbec první možností, jak se čeští čtenáři mohou obšírněji seznámit s básněmi země tisíců jezer,“ říká Michal Švec, který jako editor reprezentativní průřez finskou poezií představí společně s týmem spolupracovníků.
K festivalu vydává Skandinávský dům brožuru Současná finská literatura s články, rozhovory a bibliografií českých překladů vydaných v posledních patnácti letech. K dispozici bude v tištěné podobě na všech akcích a k prolistování online je zde: https://issuu.com/skandinavskydum/docs/sou_asn_finsk_literatura .
Podrobný program naleznete na webu Skandinávského domu: http://www.skandinavskydum.cz/tydny-finske-literatury/.
PROGRAM – PRAHA
2. 9. 18:30 Promítání: Chlapci (Kino Evald)
8. 9. 19:00 Finský pub quiz (kavárna Potrvá)
9. 9. 19:00 Promítání: Rozkaz (Edison Filmhub)
10. 9. 10:00–12:30 Seminář pro nakladatelské redaktory (rezidence velvyslance)
11. 9. 14–17 Finské dobrodružství v knihovně (Městská knihovna v Praze)
16. 9. 19:00 Ženy, které šly za svým snem: Mia Kankimäki a Jana Poncarová (Prostor39)
21. 9. 19:00 Večer finské poezie (Kampus Hybernská)
PROGRAM – BRNO
5. 9. 14–17 Eat&Read piknik aneb Co svačí mumínci? (Otevřená zahrada)
9. 9. 20:00 Promítání: Rozkaz (Kino Art)
21. 9. 19:00 Finský pub quiz (Živo u Palečka)
23. 9. 19:00 O Sobí mafii: Mikko-Pekka Heikkinen (Kavárna Trojka)
29. 9. 19:00 Večer finské poezie (Kavárna Trojka)
PROGRAM – ONLINE
14. 9. 19:00 Jak vyprávět dějiny? Kjell Westö (Facebook SD)
20. 9. 20:00 Severský literární salón: Vlčí růže (Facebook SD)
Festival Týdny finské literatury pořádá Skandinávský dům za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna, Velvyslanectví Finska v ČR a finské literární nadace FILI.
Kontakt pro média:
Hana Švolbová
e-mail: hana@skandinavskydum.cz