Mnozí uživatelé elektromobilů si oblíbili u některých modelů nabízený jízdní režim „jeden pedál“. Díky němu se v drtivé většině situací nemusí používat klasická nožní brzda. Při záměru zpomalit stačí pouze sundat chodidlo z pedálu akcelerátoru a vůz poměrně razantně zpomaluje díky brzdnému účinku elektromotorů. Současně se tak vyrábí elektřina, kterou je možné později využít.
Experti Porsche však nyní přišli s tvrzením, že tento způsob jízdy není efektivní z hlediska využívání energie. Mnohem lepší je, což má prakticky vyzkoušené i autor tohoto článku při různých soutěžích „na spotřebu“, využívat aktuální kinetické energie vozu a tedy co nejvíce takzvaně „plachtit“.
Jízda na jeden pedál znamená, že vůz nejprve rekuperuje a teprve poté přeměňuje rekuperovanou energii zpět na pohon, což má za následek dvojnásobné ztráty,“vysvětluje Martin Reichenecker, senior manažer testování podvozků ve společnosti Porsche Engineering.
Elektromobily značky Porsche proto naopak při sejmutí nohy „z plynu“ pohonné jednotky odpojí. Platí to jak pro současný model Taycan, tak pro připravený elektrický Macan. Pokud v nich chce řidič zpomalit nebo zastavit, musí použít klasický pedál brzdy. Přitom i tak se získává energie rekuperací. Podle testů lze v každodenním provozu provést až 90 procent brzdných manévrů pouze za pomoci elektromotorů bez aktivace hydraulických třecích brzd. Klasické brzdy se využívají hlavně při konečném zastavování v rychlostech pod pět kilometrů v hodině, kdy elektromotory nemají dostatečný výkon a pak také při opravdu důrazném brzdění.
Ani při něm ale energie nepřijde nazmar. Například Porsche Taycan díky rekuperačnímu výkonu 290 kW umí za pouhé dvě sekundy brzdění z vysoké rychlosti vyrobit tolik elektřiny, která stačí na ujetí příštích sedmi stovek metrů.