Karviná 13. září 2023 (PROTEXT) - Léčit se mohou dětští pacienti od dvou let věku nejen přes zdravotní pojišťovnu, ale také samoplátci. S dítětem v odborném léčebném ústavu v karvinských lázních může pobývat doprovod.
Děti s pohybovými a neurologickými problémy se mohou nově léčit v karvinských Lázních Darkov, které jsou známé nejmodernější robotickou rehabilitací. Ty po několika letech příprav otevřely Odborný léčebný ústav pro děti. Nabízí nejmodernější metody včetně špičkové robotické rehabilitace.
„Poslední čtyři roky jsme usilovně pracovali na přípravě nového dětského odborného léčebného ústavu. Nyní ho hrdě a s plnou slávou otevíráme a můžeme přivítat první dětské pacienty,“ sdělila generální ředitelka Lázní Darkov Pavlína Filipi. V Darkově se mohou léčit dětští pacienti přes zdravotní pojišťovnu, ale rovněž samoplátci. S dítětem v odborném léčebném ústavu v karvinských lázních může pobývat doprovod.
Rodiče mohou nechat pro své dítě starší dvou let vypsat návrh od lékaře a uvést do něj čerstvě jako preferované lázně Lázně Darkov. Jejich dítěti se dostane špičkové péče včetně nejmodernější robotické rehabilitace, za kterou karvinské lázně loni získaly evropské ocenění za inovativní léčbu robotickými přístroji ESPA Innovation Awards. Předčily konkurenční lázeňská místa z celé Evropy. Unikátní je TheraSuit metoda, kterou Lázně Darkov úspěšně využívají – nyní bude k dispozici i dětem. Jde o neurorehabilitační cvičení ve speciálním oblečku, který vytváří paměťovou stopu, tedy nformaci o tom, jak provést daný pohyb. Vedle toho se při rehabilitaci využívá trénink se závažím ve speciální kleci.
Nový odborný léčebný ústav pro děti je umístěn v Rehabilitačním sanatoriu v Karviné-Hranicích v pavilonu A. Má kapacitu 34 lůžek. Léčí se tam nemoci nervového a pohybového ústrojí, stavy po úrazech, neurochirurgických či ortopedických výkonech, stavy po dětské mozkové obrně a další diagnózy. Na novém dětském oddělení je kromě speciálního rehabilitačního pracoviště Lokofit a robotické rehabilitace i herna pro děti nebo kuchyňka pro maminky. Koná se i školní výuka nebo volnočasové aktivity.
Impulsem pro vybudování a otevření nové dětské léčebny byla Stázinka, neteř generální ředitelky karvinských Lázní Darkov. Na její první narozeniny jí byla diagnostikována vrozená vývojová vada mozku ageneze corpus callosum. To znamená, že ji chybí propojení mezi pravou a levou hemisférou. Později jí ještě byl diagnostikován vzácný genetický syndrom „Alazami syndrom“, který v České republice mají pouze 2 děti a na světě ještě dalších asi 30 dětí. Podle první prognózy lékařů neměla Stázinka chodit, mluvit a být soběstačná. V karvinských Lázních Darkov to ale nevzdali. Dnes chodí, jezdí na odrážedle, a dokonce se i snaží lyžovat. Pro řadu odborníků bylo překvapením, jaké pokroky udělala a jak se každým dnem zlepšuje.
„Důvod je jednoduchý, řadu našich unikátních robotických přístrojů je možné využít pro děti, které dokážeme úspěšně léčit s využitím moderní přístrojové dětské rehabilitace. A říká se, že když někdo může pomoci, tak vlastně musí,“ vysvětluje generální ředitelka Pavlína Filipi.
Lázně Darkov jsou jedním z nejlepších pracovišť a odborným léčebným ústavem zaměřeným na rehabilitaci. Poslední roky jsou ve výborné kondici a je o ně velký zájem. Postupně investují do nejrůznějších oprav, modernizací a zkvalitnění služeb pro pacienty v obou areálech, v Historických Lázních Darkov a v Rehabilitačním sanatoriu v Hranicích. I díky tomu do nich každým rokem přijíždí více klientů a jejich kapacity jsou zcela vytíženy. Dlouhodobě se soustředí na moderní robotickou rehabilitaci. Moderní robotické přístroje každodenně využívá velký počet lázeňských klientů, kteří sem za robotickou rehabilitací jezdí i ze vzdálených zemí.
Léčivé prameny v Darkově jsou známy od 13. století. Vytryskly při hledání uhlí. Podle pověsti stávala v Darkově studánka jodobromové vody, kterou místní lidé využívali v přírodním léčitelství. Počátek samotných lázní se datuje do roku 1867, kdy místní přírodní zdroje byly uznány jako léčivé a byla zahájena první lázeňská sezona.
Jodobromová voda nazývaná solanka se vyznačuje vysokým obsahem solí jodu a bromu. Bývá přirovnávána k vodě z Mrtvého moře, kterou však obsahem jodidů převyšuje několikanásobně. Obsah ostatních minerálních látek je téměř dvojnásobný. Její příznivé léčivé účinky působí blahodárně na cévní systém, napomáhají při léčbě pohybového a nervového ústrojí a také napomáhá při léčbě nemocí gynekologických a kožních. Koupele v této vodě jsou každodenní součástí balneorehabilitace v Lázních Darkov.