Praha 10. prosince 2021 (PROTEXT) - V sále A Kina Pilotů v Praze 10 byly během odpoledne druhé adventní soboty vyhlášeny a předány ceny autorům vítězných filmů mezinárodního online festivalu audiovizuálních děl vytvořených dětmi a mládeží ve věku mezi 7 a 21 lety. Ceny předali někteří členové poroty, např. herečka Nela Boudová, režisérka a kameramanka Jana Hojdová a novinář Jan Tuna. Slavnostním odpolednem všechny zúčastněné v sále i na internetu provedla moderátorka a zpěvačka Jana Rychterová. Dalšími členy poroty byli: herec Marek Lambora, scenáristka Iva Jestřábová - Kašpárková, režisér a střihač Robin Kvapil, střihač a fotograf Martin Mlynarič, animátor Michael Carrington a režisérka Barbora Chalupová.
Jedinečný filmový festival, který startoval 14. listopadu, promítnul celkem 170 audiovizuálních děl z 22 zemí z celého světa. Na www.afilmteensfest.com mohli diváci shlédnout celkem 32 bloků filmů po přibližně 35 min., které soutěžily v 5 kategoriích podle žánru a 4 věkových podkategoriích. I po tomto oficiálním konci festivalu o půlnoci 2. adventní neděle budou na zmíněném webu zpřístupněny záznamy (včetně jejich překladů do angličtiny nebo češtiny) Q&A - rozhovorů s autory snímků a workshopů, které proběhly ve školách v Praze a ve Mšeně na témata: „Fakenews a rozlišování informací“ a „Šikana na internetu a duševní zdraví mládeže v době sociálních sítí“ (pořádáno ve spolupráci se společností Fak(e)ticky), „Neboj se a začni“ (vedli jej dokumentaristé Tereza Reichová a Vladimír Turner a online v angličtině lektorka z organizace „Sparks“ z Londýna).
Celkem bylo předáno 36 cen (z toho tři divácké) a 19 čestných uznání. První místa mezi hranými filmy v různých věkových kategoriích obsadily: „Sluha a míč“ (USA, A. Chan-Possemato), „Signály“ (účastníci dílny „Cachinus De Cine“ ve španělském Cilleros), česká „Revoluce“ (A. Korb a S. Piluchová ze SŠ Michael) a kanadská „Osamělost“ (F. Coker). Nejvýraznějšími dokumenty byly: „Zvlněná hlava“ (Kanada, M. Shoham), „Překrásné dny“ (Řecko, K. Pashjari), „Dívky z ulice Sete“ (Španělsko, P. Jimeno a A. Ribagorda) a kolekce dokumentů z Pákistánu. V nadstandardně konkurenční kategorii animovaných filmů byly nejlepšími díly z výborných a dobrých: „Zlí brouci“ (USA, B. Wright), český „Jakub Jan Ryba dětskýma očima“ (žáci ze ZUŠ J. J. Ryby v Rožmitálu pod Třemšínem), irské FOMO (K. Meggs a M. Hendrickson). Australský autor „Ticha“ Radheya Jegatheva získal kromě 1. místa v nejstarší kategorii animace i Cenu Bena Barenholtze (známého amerického producenta) za významné obohacení mezinárodní audiovizuální tvorby mládeže do 21 let a česká režisérka M. Klowersová obdržela za „Toulky s rodinou Rádsetoulavou“ kromě 2. místa ve stejné kategorii Cenu za nejlepší školní film. Nejlepšími experimentálními filmy byly: anglické „Hello Frisco“ (A. Bounds) a český „Kolektiv“ (Stela Konečná). V poslední kategorii ostatních děl (hudební klipy, znělky apod.) zvítězily: irské hudební video „Tvoříme kouzla“, české „Stay In Alive“ (M. Lada) a „To nejlepší pro Dianu“ (USA, M. Johnson). Divácky nejúspěšnějším filmem byl český „Klam“ (F. Špinka a Š. Hartl). Nejlepším českým mimoškolním filmem se stalo „Přežívání v divočině podle Jima Křováka“ bratrů Abrhámových a Nejlepším zahraničním filmem „Superstar“ jihokorejského tvůrce Taeyanga Lee. Cenu Vojtěcha Jasného obdržela Petra Peštová, učitelka ze ZUŠ J. J. Ryby v Rožmitálu pod Třemšínem za významný přínos v oblasti audiovizuální výchovy mládeže v Čechách.
Díky následujícím firmám mohli vítězové získat kvalitní věcné ceny: Instax, Foto Škoda, O2 Chytrá škola, POMPO, NaFilm, Bombus Energy, PRE, Umělecká agentura Ambrozia (která poskytla poukaz na letní týdenní workshop bratrům Abrhámovým za nejlepší mimoškolní film), ČSOB, Créme de la Créme a Ovocný světozor. Mediálním partnerem projektu bylo Rádio Junior.
„Kromě individuálních diváků a autorů filmů jsme zprostředkovali festivalový program 55 školám a 12 dětským domovům i léčebnám pro děti a mládež. Velkým handicapem při spolupráci se školami byla nejistota škol ohledně pokračující pandemie Covidu-19 a nečekaných karantén. Z každé školy se účastnilo v průměru 175 žáků (v případě malých škol kolem 50, v případě velkých škol až 400). Dle získaných a dostupných statistik měl festival přesně celkem 9 346 streamů (účastnily se jich samozřejmě i větší skupiny, které se na web vracely). Celkový počet diváků dle dosud zjištěných informací a reálného odhadu byl minimálně 8 200 osob (pravděpodobně i více; z toho cca 98 % bylo z ČR). Mám obrovskou radost, že se především díky finanční podpoře MKČR a Nadace Net4Gas, a také drobnějšímu finančnímu přispění MČ Praha 10 a MČ Praha 1, podařilo přes různé překážky tento festival již podruhé zrealizovat a že jeho význam a nadšení diváků pro promítané filmy vzrostly. Příští ročník festivalu plánujeme uskutečnit pro minimálně dvojnásobný počet škol a diváků v říjnu 2022. Jedním z našich hlavních cílů je propojovat nejmladší české autory se zahraničními a doporučovat jejich filmy na specializované zahraniční festivaly filmů vyrobených dětmi a mládeží“, dodala ředitelka festivalu a organizace Adonai for People o.p.s. Zuzana Dražilová.
Celý organizační tým festivalu upřímně děkuje všem partnerům, spolupracujícím osobám a organizacím, které mu pomohly a podpořily ho, mezi ostatními to jsou především členské festivaly mládežnické tvorby sdružené v mezinárodní organizaci “Youth Cinema Network”, pákistánská NNO “The Little Art” - „Umění malých“, kanadský festival “Reel Youth” and jihokorejský festival “BIKY”.
Kompletní výsledky hodnocení filmů a další informace o celé akci naleznete v další příloze nebo na http://www.afilmteensfest.com.