Stávkovou pohotovost na podporu požadavku na zvýšení platů postupně vyhlásí po úřednických odborech i další odborové svazy pracovníků veřejného sektoru. Shodli se na tom v Praze ve středu jejich předáci. Po jednání to řekl mluvčí svazů a šéf úřednických odborů Pavel Bednář.
Stávkovou pohotovost vyhlašují od čtvrtka i školské odbory, sdělil jejich předseda František Dobšík. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly by odbory souhlasily s růstem výdělků od července o 15 procent lidem se zmrazeným příjmem a ostatním o 7,6 procenta. Předáci chtějí jednat se šéfy vládních stran. Poté rozhodnou o dalším postupu.
Ve stávkové pohotovosti byli kvůli platům před pár týdny už odboráři úřadů práce. Vyhlásili ji na 1. máje. Ukončili ji po pěti dnech poté, co vláda oznámila termín vyjednávání o úpravě výdělků. Po dvou jednáních se podle odborářů dohoda nepřiblížila a kabinet spíš "hraje o čas".
"Z těchto důvodů se odborové svazy ve veřejných službách a správě se shodly, že adekvátní reakcí je vyhlášení stávkové pohotovosti v jednotlivých svazech. Zároveň jasně deklarují, že jsou připraveny se dohodnout, což potvrdily příklonem k takzvané variantě dvě návrhu ministerstva práce," uvedl Bednář. Podle něj třeba v úřadech budou plakáty s informací o stávkové pohotovosti.
Podle Středuly zmíněnou variantu na úterním jednání představil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh zahrnuje navýšení výdělků lidem se zmraženým platem o 15 procent a ostatním o 7,6 procenta od července. Peníze odbory chtějí do tarifů, tedy do základu výdělku. "Jsme rozhodnuti, že se chceme dohodnout, ale i ta dohoda má svou cenu... I cena se může v čase měnit," řekl a ČT Středula. Navrhovaná varianta přidání podle předáka ČMKOS, který ohlásil kandidaturu na prezidenta, představuje pro odbory "nejzazší mez ochoty se dohodnout" a odboráři jsou "odhodláni se za požadavky porvat".
Ministři předákům jednání přislíbili už v úterý. Jurečka řekl, že je vláda připravena výdělky ve státních a veřejných službách ještě letos upravit a rozhodnutí o výši a termínu přidání chce mít zhruba do dvou týdnů.
Středula se neobává toho, že by odborářské požadavky narušily sociální smír a postavily proti odborům a pracovníkům veřejné sféry zaměstnance soukromého sektoru. Uvedl, že i navrhovaná verze představuje při letošní zhruba patnáctiprocentní inflaci pokles reálných výdělků úředníků, učitelů, sociálních pracovníků, lidí v kultuře či hasičů a policistů.
Školské odbory se podle svého předsedy Františka Dobšíka rozhodly pro stávkovou pohotovost po "dalším bezvýchodném jednání" se členy vlády. "Na vážnost situace, zejména v odměňování nepedagogických pracovníků, upozorňuje svaz dlouhodobě," uvedl Dobšík. Odboráři pro nepedagogy, kterým se plat zmrazil, žádají od července minimálně deset procent navíc a pro ostatní zaměstnance školství dorovnání inflace.