Praha podepíše sesterskou smlouvu s Tchaj-pejí. Smlouva bude podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) apolitická a bude se týkat ekonomické, obchodní a kulturní spolupráce.
Záměr schválili pražští zastupitelé. Spolupráce s tchajwanským hlavním městem začala v roce 2001 na základě memoranda. Na uzavření smlouvy se domluvilo vedení města při návštěvě Tchaj-wanu letos na jaře. Praha letos v říjnu ukončila sesterskou smlouvu s Pekingem kvůli sporu o vyškrtnutí klauzule, že Praha uznává politiku jedné Číny.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.
"Obě města mají zájem na formalizování vztahu. Jedná se o obecný, apolitický text o spolupráci měst v oblastech ekonomické a obchodní spolupráce, vědy a technologií, kultury, cestovního ruchu, vzdělávání, zdravotnictví a dalších," řekl primátor. Spolupráce je podle něj i přes vzdálenost obou měst perspektivní.
Zisk luskouna
Podle schváleného dokumentu by se Praha mohla inspirovat zkušenostmi tchajwanské strany s využitím chytrých řešení ve zdravotnictví, vzdělávání či dopravě. Od tchajpejské zoologické zahrady by mohla získat luskouna, jediného savce, který má na těle šupiny. Mezi městy se naváže také spolupráce v kultuře, turistickém ruchu a vzdělávání včetně studentských výměn.
Smlouvu obě strany podle primátora podepíšou v lednu při návštěvě starosty Tchaj-peje. Zároveň by se měli dohodnout na datu, kdy by pražská zoologická zahrada mohla dostat luskouna.
Primátor Hřib již v týdnu řekl, že podpis smlouvy neohrozí partnerské smlouvy s čínskými městy, které nyní má. Praha se letos nepohodla s vedením Pekingu kvůli klauzuli o jedné Číně. Pražští radní schválili vypovězení smlouvy s Pekingem 7. října a následně Peking smlouvu 9. října předčasně vypověděl. Smlouva byla schválena v roce 2016 za primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Schválilo ji 35 z 65 zastupitelů a prošla hlasy ANO, ČSSD, KSČM a části ODS.
O českých a tchajwanských vztazích se v poslední době debatuje i na nejvyšší politické úrovni. Na návštěvu země chce příští rok jet předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Jeho úmysl odsoudil prezident Miloš Zeman, který prosazuje česko-čínskou spolupráci. Kubera podle něj plánováním cesty jedná proti ekonomickým zájmům Česka.