Silný vítr, zejména vichřice Nadia a Eunice, způsobily klientům tuzemských pojišťoven téměř 20 tisíc škod za stovky milionů korun. Téměř třetinu z nich již pojišťovny vyřešily. Jde hlavně o poničené střechy, dále pak majetek poškozený například pádem stromů či větví. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.
Generali Česká pojišťovna v souvislosti se silným větrem a doprovodnými jevy od začátku roku registruje přes 8000 pojistných událostí za zhruba 195 milionů korun. "Na 60 procent z nich již máme s klienty vyřešeno," řekl mluvčí pojišťovny Jan Marek. Nejvíce případů se podle něj týká přímo vichřice. Nejvíce následků na majetku klientů vítr způsobil od začátku roku ve Středočeském kraji, následovaly Ústecký kraj a Královéhradecko, uvedl.
Kooperativa v letošním roce zaznamenala dvě vichřice, které způsobily jejím klientům přes 4400 škod za téměř 170 milionů korun. Z toho 1251 škod pojišťovna ukončila a klientům vyplatila pojistné plnění 16 milionů korun. Nejvíce škod vzniklo na nemovitostech, kde vítr poškodil střechy, přístřešky, ale popadané větve nebo stromy i střešní okna nebo fasády domů. "Ale řešili jsme i 200 poškozených vozidel," řekl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.
Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) od začátku letošního roku eviduje z větrných kalamit téměř 1500 škod za více než 57 milionů korun. Nejčastěji jde o škody způsobené vichřicí nebo pády stromů a souvisejícím působením srážek. Vyřízena je podle mluvčí ČPP Renaty Čapkové třetina všech hlášených škod. Největší škodu zaznamenala z podnikatelského pojištění, když vichřice zničila střechu na halách logistického areálu, kde se škoda odhaduje na čtyři miliony korun.
Uniqa má za celý rok 2022 následkem silného větru nahlášeno 950 škod v úhrnné odhadované hodnotě přes 40 milionů korun. Nejčastěji jsou to poškozené střechy, dále například zlomené stromy spadlé na objekty a na auta nebo poškození střešních oken, poškození zařízení zahrady a pomocných staveb. "Škody vyřizujeme průběžně, z celkového odhadu je už proplacena čtvrtina až třetina," uvedla mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.
Slavia pojišťovna po letošních vichřicích eviduje 160 pojistných událostí, za které bude platit šest milionů korun.
Zákazníci pojišťoven podle expertů zapomínají, že cena jejich domu či bytu v posledních letech rychle rostla. Od roku 2012 se ceny nemovitostí obvykle víc než zdvojnásobily. Pojistky se však neměnily. V případě potíží tak nekryjí aktuální hodnotu majetku. "Majitelé nemovitostí se dostávají do složité situace, kterou často zbytečně prohlubuje takzvané podpojištění majetku. Vzhledem k dramaticky rychlému růstu cen domů a bytů se týká i smluv starých pouhé tři roky," uvedl pojistný expert společnosti Klik.cz Jakub Kolda. Klasickým příkladem je podle něj právě zničená střecha.