Platy hasičů a policistů
Nařízení vlády, kterým se stanoví stupnice základních tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů na rok 2011.
Identifikace problému, cílů, kterých má být dosaženo, rizik spojených s nečinností
Základní tarif je měsíčně poskytovanou složkou služebního příjmu příslušníka bezpečnostního sboru (Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru České republiky, Celní správy České republiky, Vězeňské služby České republiky, Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace), která je stanovena v měsíčních částkách za stanovenou dobu služby. Základní tarif se zvyšuje o 10 % příslušníkovi, který vykonává službu ve dvousměnném, třísměnném nebo nepřetržitém režimu služby podle § 114 odst. 2 zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů.
Vláda stanoví nařízením stupnici základních tarifů pro následující kalendářní rok na základě zmocnění obsaženého v § 115a zákona č. 361/2003 Sb.
V případě nečinnosti vlády, tedy nevydání navrhovaného nařízení, by nebylo možné dnem 1. ledna 2011 základní tarif jako nárokovou složku služebního příjmu vůbec poskytovat, protože nařízení vlády č. 477/2009 Sb., kterým se stanoví stupnice základních tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů na rok 2010, není s ohledem na ustanovení § 115a zákona č. 361/2003 Sb. ode dne 1. ledna 2011 aplikovatelné.
2. Návrh variant řešení
Návrhy možných řešení včetně varianty „nulové“
Návrh stupnice základních tarifů pro následující kalendářní rok vždy vychází ze stupnice pro rok předcházející, přičemž se přihlíží k objemu mzdových prostředků, které mají být podle navrhovaného nebo schváleného rozpočtu vynaloženy na platy v rozpočtové sféře v příštím roce. V návrhu státního rozpočtu na rok 2011, konkrétně v kapitole 6.1 materiálu nazvaného „Návrh příjmů a výdajů rozpočtových kapitol a státních fondů na rok 2011“, který byl vzat na vědomí usnesením vlády č. 563 ze dne 11. srpna 2010, se kromě jiného stanoví, že: „objem prostředků na platy pro rok 2011 se u příslušníků bezpečnostních sborů odměňovaných podle zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, snižuje o 10 %.“. Pro rok 2010 je na výdaje na plat příslušníků bez příslušníků Bezpečnostní a informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace (o příslušnících těchto bezpečnostních sborů se údaje v běžně dostupných materiálech nezveřejňují, vliv jejich počtu je však z hlediska požadavků na úspory výdajů na služební příjem zcela bezvýznamný) rozpočtováno 25 873 mil. Kč. S ohledem na výše uvedené usnesení vlády je třeba tyto výdaje v roce 2011 snížit o 2 587 mil. Kč, tedy na částku 23 286 mil. Kč. Snížení stupnice základních tarifů zajistí snížení objemu výdajů na služební příjmy o 1 940 mil., což činí 75 % požadovaného snížení. Další potřebné úspory v rozsahu 647 mil. Kč, lze zajistit snížením počtu příslušníků, kterým je poskytován služební příjem, o 2000, popřípadě redukcí ostatních složek služebních příjmů, než je platový tarif.
Při stanovení stupnice základních tarifů je vláda vázána ustanovením § 115 zákona č. 361/2003 Sb., které stanoví, že základní tarify v tarifních třídách se zvyšují oproti nižšímu základnímu tarifu o procentní přírůstek, který činí 8,5 % a že základní tarif ve dvanáctém tarifním stupni činí 1,5 násobek základního tarifu v prvním tarifním stupni, přičemž základní tarify v tarifních stupních se oproti nejblíže nižšímu stupni zvyšují o shodný procentní přírůstek. Znamená to, že vláda může stupnici základních tarifů zvyšovat nebo snižovat v zásadě jen rovnoměrně, tedy tak, že zvýšení nebo snížení, např. o 10 %, dopadá na všechny platové třídy a platové stupně. Jestliže v příštím roce má být na platy příslušníků bezpečnostních sborů vynaloženo o 10 % finančních prostředků méně, než v roce stávajícím, lze s ohledem na to, že základní tarif tvoří přibližně 75 % služebního příjmu příslušníka, stupnici základních tarifů stanovit v těchto variantách:
I. Snížení stupnice základních tarifů o 10 %
Pro každou platovou třídu v každém jejím stupni se stanoví částka o 10 % nižší, než je částka stanovená pro rok 2010. Je zřejmé, že toto snížení stupnice základních tarifů zajistí dosažení stanoveného cíle jen částečně a to v rozsahu cca 75 %. Zbývající část bude zajištěna zejména tím, že v roce 2011 bude služební příjem poskytován nižšímu počtu příslušníků, než v roce 2010. Snížení výdajů na platy příslušníků, předpokládající úspory nejen v oblasti základního tarifu, vytváří tlak na zefektivnění výkonu služby cestou zlepšení organizace jejího výkonu. Vyvolá potřebu revize organizační struktury útvarů a režimu služby v nich, která obvykle přinese i možnosti snížení celkového počtu příslušníků. K tomu nepochybně dojde i s ohledem na navrhované zdanění výsluhových nároků i vývoj průměrného služebního příjmu v letech 2009 a 2010. Očekává se, že do konce roku 2010 ukončí služební poměr 3 až 4 % (nejméně 1950) příslušníků z jejich celkového počtu, a to proto, aby se vyhnuli zdanění odchodného a snížení průměrného služebního příjmu pro výpočet výše výsluhového příspěvku, které by je v roce 2011 čekalo, a kromě toho jen u Policejního prezídia České republiky již bylo rozhodnuto o odchodu 600 zaměstnanců, z nichž převážnou většinu budou tvořit nepochybně příslušníci. Pokud by snížení počtu příslušníků k dosažení požadovaných úspor nákladů na jejich služební příjem nepostačovalo, může být přikročeno ke zkrácení i jiných než tarifních složek služebního příjmu, zejména výdajů na služební příjem za službu přesčas konanou mimo rámec limitu 150 hodin v kalendářním roce, za kterou se služební příjem neposkytuje, tím, že bude za takovou službu poskytováno náhradní volno a její nařizování bude minimalizováno, a dále výdajů na služební příjem za služební pohotovost, tím, že bude minimalizováno její nařizování. V neposlední řadě lze omezit i udělování kázeňských a jiných odměn.
II. Snížení stupnice základních tarifů o více jak 10 % (asi o 12, 5%)
Pro každou platovou třídu v každém jejím stupni se stanoví částka snížená více jak o 10 %, což by pravděpodobně samo o sobě zajistilo požadované snížení prostředků na platy příslušníku bez nutnosti snížení dalších jejich složek služebního příjmu. Nikterak by však nepřispělo ke splnění požadavku vlády, aby prostředky na platy zaměstnanců státu, tedy i příslušníků, byly vynakládány efektivně. Jednoduché snížení stupnice základních tarifů o 12,5 % zajišťující úsporu prostředků na platy v požadovaném objemu, by těžko vyvolalo potřebu zrevidovat, zda např. nejsou zbytečně vynakládány prostředky na proplácení služby přesčas a služební pohotovosti, nebo zda všichni příslušníci jedné a téže organizační složky jsou rovnoměrně zatíženi, resp., zda je rovnoměrně zatížena každá z organizačních složek útvaru, služby, či celého bezpečnostního sboru.
III. Restrukturalizace stupnice základních tarifů v návaznosti na změny právní úpravy služebního příjmu v zákoně č. 361/2003 Sb.
Zásadní restrukturalizace služebního příjmu není nařízením vlády vydaným na základě zmocňovacího ustanovení § 115a zákona č. 361/2003 Sb., vůbec možná, neboť složky služebního příjmu a jejich obsah jsou tímto zákonem poměrně podrobně vymezeny. Úvahy o eventuálních změnách zákona, jež by např. umožnily snížit nároky na plat podle délky odsloužených let a tím i celkově snížily výdaje na platy, je třeba podrobit věcné diskuzi a připravit v dlouhodobějším horizontu a nikoli je prosazovat pod momentálním tlakem na rozpočtové úspory, které lze zajistit jiným způsobem. Zejména je třeba vzít v úvahu, že praktické zkušenosti příslušníků, které jsou závislé na délce jejich služby, předurčují významněji pracovní výsledky než u jiných státních zaměstnanců. U odborných zaměstnanců ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy, kteří se věnují danému oboru spíše v teoretické rovině, je kvalita jejich práce předurčena spíše kvalitou jejich vzdělání a je tak běžné, že jednotlivec dosahuje velmi dobrých pracovních výsledků po jednoleté či dvouleté praxi. U policistů, hasičů, celníků a dalších osob ve služebním poměru je kladen hlavní důraz na organizaci jejich práce a jejich obecné „životní“ zkušenosti. Jejich finanční ocenění podle délky praxe je proto výrazně opodstatněnější, než u jiných státních zaměstnanců. Při případné restrukturalizaci dosavadního systému odměňování příslušníků bezpečnostních sborů zakotveného v části osmé zákona č. 361/2003 Sb., který je založen na postupném zvyšování platu podle délky praxe, je třeba vzít v úvahu také právo EU, i když žádný právní předpis EU žádné zásady odměňování přímo nestanoví. Není však např. možné odhlédnout od výroku Soudního dvora EU v rozsudku David Hütter, C-88/08, že nedostatečné zohlednění nabyté praxe ve srovnání s jinými zakládá diskriminaci na základě věku.
IV. Varianta nulová
Varianta nulová, tedy vydání nařízení vlády, kterým by se stupnice platových tarifů pro rok 2011 stanovila ve stejné výši jako je stanovena nařízením vlády č. 477/2009 Sb. pro rok 2010, nepřichází vůbec v úvahu, neboť restrikce výdajů státního rozpočtu na platy příslušníků bezpečnostních sborů pro rok 2011, se musí bezpodmínečně promítnout i do základních tarifů služebního příjmu, které tvoří přibližně 75 % služebního příjmu příslušníka. Jinak by rozpočtované finanční prostředky na platy příslušníků nepokryly jejich nárok na služební příjem ve všech 12 měsících v roce, což není možné připustit.
Dotčené skupiny
Navrhovaným nařízením vlády dojde ke snížení tarifního platu, který činí cca 75 % služebního příjmu, přibližně u 65 000 příslušníků bezpečnostních sborů o 10 %. Např. u příslušníka vězeňské služby toto snížení činí průměrně částku 2 226 Kč, u příslušníka policie částku 2 507 Kč, u příslušníka hasičského záchranného sboru 2 463 Kč. Protože navrhovaným snížením tarifního platu nebude plně zajištěno dosažení vládou požadovaných úspor výdajů na platy příslušníků, u většiny příslušníků se služební příjem dále sníží v důsledku minimalizace služební pohotovosti a služby přesčas konané mimo rámec limitu 150 hodin v kalendářním roce. Někteří z nich budou vyřazeni ze směnného provozu a tím zbaveni nároku na zvýhodněný základní tarif podle § 114 odst. 2 zákona č. 361/2003 Sb., resp. místo směnného provozu jim bude nařizována služební pohotovost, která je z hlediska nákladů na služební příjem podstatně méně náročná.
3. Vyhodnocení nákladů a přínosů všech variant
Hodnocení dopadů jednotlivých variant
Navrhované snížení stupnice základních tarifů služebního příjmu pro rok 2011, a to jak podle varianty I, tak i podle varianty II, přinese, oproti stupnici pro rok 2010, úsporu výdajů státního rozpočtu, resp. umožní, aby výdaje na platy příslušníků ozbrojených sborů odpovídaly zdrojům uvolněným návrhem státního rozpočtu na rok 2011 pro tento účel. Varianta I předpokládá, že snížení výdajů na platy příslušníků bezpečnostních sborů dosažené snížením stupnice základních tarifů o 10 % oproti roku 2010, bude doplněno úsporami dosaženými omezením počtu příslušníků, kterým bude služební příjem vyplácen, v případě potřeby i snížením výdajů na některé další složky služebního příjmu, a to výdajů na odměnu za pracovní pohotovost a výdajů na služební příjem za práci přesčas.
Konzultace
Návrh nařízení vlády předkládá ministr vnitra z titulu odpovědnosti tohoto ministerstva za právní úpravu výkonu služby ve služebním poměru, která je v současnosti obsažena v zákoně č. 361/2003 Sb. a souvisejících podzákonných právních předpisech. Jelikož jsou příslušníci bezpečnostních sborů dotčení navrhovaným nařízením vlády začleněni i v jiných ústředních orgánech státní správy, než je Ministerstvo vnitra, byly jednotlivé varianty řešení s těmito orgány (Ministerstvo spravedlnosti, Ministerstvo financí a Bezpečnostní informační služba) konzultovány, přičemž na řešení podle varianty I. bylo dosaženo shody.
Implementace a vynucování
Za implementaci navrhovaného řešení bude odpovědný služební funkcionář bezpečnostního sboru, jenž na základě interních předpisů stanoví služební příjem příslušníka bezpečnostního sboru. Jeho odpovědnost se bude vztahovat i na provedení opatření, která, vedle snížení základního tarifu, povedou k úsporám výdajů na platy podřízených příslušníků o vládou požadovaných 10 % oproti roku 2010, resp. bude odpovědný za to, že finanční prostředky rozpočtované na platy příslušníků, budou postačovat na pokrytí jejich zákonných nároků v každém měsíci roku 2011.
4. Návrh řešení
Navrhované nařízení vlády vychází z nařízení vlády, kterým se stanoví stupnice základních tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů na rok 2010. Toto nařízení vlády obsahuje přílohu č. 1 se stupnicí základních tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů pro rok 2010 a přílohu č. 2 se stupnicí základních tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů pro rok 2010 zvýšenou o 10 % podle § 114 odst. 2 zákona č. 361/2003 Sb. Obě tyto přílohy budou i přílohami navrhovaného nařízení vlády, kterým se stanoví stupnice základních tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů pro rok 2011 s tím, že finanční částka pro každou platovou třídu v každém platovém stupni bude v souladu s řešením podle varianty I. snížena o 10 % a upravena podle § 115 odst. 2 zákona č. 361/2003 Sb. zaokrouhlením na desítky korun nahoru.
Navrhovaná úprava není v rozporu s mezinárodními smlouvami, jimiž je Česká republika vázána, ani s právem Evropské unie, neboť se týká pouze otázek, pro které komunitární právo nestanoví zvláštní úpravu. Návrh důsledně stanoví jednotné podmínky pro poskytování platu pro muže i ženy, nemá dopad na životní prostředí a neovlivňuje podnikatelské prostředí.
Přezkum účinnosti
Účinnost navrhovaného řešení bude vyhodnocována v souvislosti s vyhodnocováním čerpání prostředků státního rozpočtu v roce 2011.
B. ZVLÁŠTNÍ ČÁST
K § 1 a 2
Návrh nařízení vlády stanoví v přílohách dvě stupnice základních tarifů, platné pro příslušníky bezpečnostních sborů, z nichž druhá je navýšena oproti první stupnici o 10 %. Okruh příslušníků, jimž náleží platový tarif podle zvýšené stupnice základních tarifů, vychází z § 114 odst. 2 zákona.
K § 3
Vzhledem k tomu, že se vydává na základě zmocnění v § 115a zákona č. 361/2003 Sb. nové nařízení vlády, je třeba zrušit dosavadní nařízení vlády.
K § 4
Účinnost nařízení vlády se navrhuje od 1. ledna 2011, protože stupnice platových tarifů se stanoví vždy pro následující kalendářní rok.