Slovenské vládní straně Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) po zvolení jejího šéfa Petera Pellegriniho slovenským prezidentem hrozí pohlcení stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Tvrdí to politologové citovaní slovenskými médii. Sám Pellegrini, který se s ohledem na úspěch v sobotním rozhodujícím kole prezidentských voleb hodlá vzdát členství v Hlasu-SD, a také několik dalších představitelů této strany vzešli právě ze Směru-SD.
"Ačkoliv je ve vedení Hlasu vícero zkušených a talentovaných politiků, nevidím tam nikoho s vůdčími rysy, jako byl Peter Pellegrini. Myslím, že se v tomto opět naplní slova Roberta Fica, který na loňském sněmu strany hovořil o překreslování politické mapy Slovenska. Předpokládám, že byť to dnes všichni představitelé Hlasu unisono popírají, dojde k pohlcení Hlasu Směrem," řekl listu Pravda politolog Miroslav Řádek.
Pellegrini či generální manažer strany a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok popřeli, že by Hlas splynul se Směrem-SD. Tvrdili, že Hlas-SD se stává "prezidentskou stranou", která má naopak šanci dál růst. Pellegrini se ujme funkce hlavy státu v polovině června.
O případném splynutí Hlasu-SD se Směrem-SD hovořil také politolog Radoslav Štefančík, kterého citoval list Sme. Za teoretickou možnost označil scénář zachování obou stran, když Fico bude svou "radikální a přízemní politikou oslovovat občany, kteří by jinak volili nějakou jinou radikální stranu," a Hlas-SD bude zastávat více proevropské, sociálně-demokratické modernější postoje.
Podle Štefančíka projekt Hlasu-SD připomíná Stranu občanského porozumění (SOP), která byla v minulosti založena jen proto, aby se její předseda Rudolf Schuster stal prezidentem. Schuster v roce 1999 vyhrál první přímou volbu slovenského prezidenta, v roce 2003 pak kongres SOP rozhodl o ukončení činnosti strany a o jejím sloučení se Směrem.
"Proti přežití Hlasu jako samostatné strany hovoří pohled na jeho představitele lidi. Kdo z nich má schopnosti a ochotu nepoddat se Robertu Ficovi, být mu rovnocenným partnerem a navíc si udržet loajalitu straníků v případných sporem s ním? Vůbec nikdo. Hlas si sice možná udrží formální nezávislost, ale fakticky bude vysunutým pracovištěm Směru," napsal list Denník N.
Pellegrini spolu s několika kolegy opustili Směr-SD v roce 2020 a založili Hlas-SD, když Ficova strana po porážce v parlamentních volbách skončila v opozici a její preference klesly na jednocifernou hodnotu. Hlas-SD se pak stal nejpopulárnější stranou, s blížícím se termínem loňských předčasných parlamentních voleb ale o tuto pozici přišel. Volby nakonec vyhrál Směr-SD se ziskem téměř 23 procent hlasů, na druhém místě se ocitlo Progresivní Slovensko Michala Šimečky s bezmála 18 procenty a Hlas-SD skončil na třetím místě s podporou 14,7 procenta voličů.
Předseda parlamentu Pellegrini uvedl, že v čele Hlasu-SD ho vystřídá někdo z užšího vedení strany. Novým šéfem sněmovny by se zase měla stát nynější ministryně hospodářství Denisa Saková nebo ministr investic, regionálního rozvoje a informatizace Richard Raši; oba v minulosti byli členy vlády za Směr-SD.