Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyzval k reformě Rady bezpečnosti OSN. Odsoudil, že Spojené státy mohly vetovat návrh na příměří v Gaze, navzdory velké podpoře ostatních zemí, uvedla agentura Reuters.
"Požadavek Rady bezpečnosti OSN na příměří je odmítnut pouze kvůli vetu USA," řekl Erdogan na konferenci o lidských právech v Istanbulu. Spravedlivý svět je podle něj možný, ale ne s Amerikou, a dodal, že Rada bezpečnosti OSN musí být reformována.
Turecko je členem Severoatlantické aliance (NATO), tedy spojencem USA. Erdogan ale také odmítá zařadit hnutí Hamás mezi teroristické organizace. Ve svém projevu uvedl, že Rada bezpečnosti se stala radou na ochranu a obranu Izraele a Spojené státy stojí při Izraeli svými penězi a vojenským vybavením.
Návrh rezoluce předložený v Spojenými arabskými emiráty v pátek neprošel, ačkoli pro něj hlasovalo 13 z 15 členů orgánů OSN. USA, které jsou spojencem Izraele, ji vetovaly. Británie, která má rovněž právo veta, se hlasování zdržela.
Erdogan na konferenci tvrdil že Izrael prováděl zvěrstva a masakry, za které se bude stydět celé lidstvo. A mezinárodní instituce a organizace pro lidská práva nepodnikají žádné konkrétní kroky, aby tomu zabránily. Za největší hrozby pro lidská práva označil islamofobii a xenofobii, které podle něj "pohlcují západní společnosti jako jedovatý břečťan".
Stav lidských práv v Turecku pod vedením Erdogana je často kritizován kvůli útokům na vládní kritiky a politické odpůrce, podkopávání nezávislosti soudů a oslabování demokratických institucí. Turecko odstoupilo od Istanbulské úmluvy o prevenci násilí na ženách a neplní rozsudky Evropského soudu pro lidská práva.