Státy Evropské unie chtějí vzájemně propojit své soudy prostřednictvím digitálního systému, který má urychlit mnohdy zdlouhavá přeshraniční soudní řízení. Ministři spravedlnosti členských zemí se v pondělí shodli na společné pozici k návrhu pravidel, jež mohou zajistit efektivní výměnu informací mezi justičními orgány všech 27 států. Na definitivní podobě normy se nyní budou dohadovat s Evropským parlamentem.
Systém zvaný e-CODEX již funguje v některých oblastech spolupráce bezpečnostních a justičních orgánů, samotná komunikace soudů však dosud naráží na problémy, kvůli nimž se mohou soudní řízení výrazně protáhnout. Evropská komise proto v prosinci na výzvu členských zemí přišla s návrhem, který má působnost systému dále rozšířit.
"Pandemie covidu-19 mimo jiné zviditelnila potřebu urychlit digitalizaci a vzájemnou propojitelnost soudních systémů. Významným krokem v tomto směru je zajištění udržitelného a bezpečného systému komunikace v přeshraničních procedurách pro naše justiční orgány," prohlásila v pondělí portugalská ministryně spravedlnosti Francisca Van Dunemová, jejíž země v současnosti ministerským schůzkám předsedá.
Systém umožní soudům, prokurátorům či advokátům elektronickou výměnu informací v rámci celé unie. Budou moci bezpečným způsobem sdílet soudní dokumenty, důkazy či formuláře.
O finální podobě nařízení budou zástupci zemí v příštích měsících vyjednávat s europoslanci, schváleno by mohlo být příští rok.