Americké ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek oznámilo, že se obrátí na Nejvyšší soud Spojených států ve snaze obnovit trest smrti pro jednoho z pachatelů bombového útoku při bostonském maratonu roku 2013.
Džochar Carnajev společně se svým bratrem Tamerlanem dvěma bombami zabili tři lidi a dalších více než 260 zranili. Staršího Tamerlana následně zabila policie, původní trest pro Džochara nedávno zrušil odvolací soud.
Mladšího ze sourozenců čečenského původu v roce 2015 federální porota uznala vinným ve všech 30 bodech obžaloby. Rozhodla, že za nastražení bomby, která zabila osmiletého chlapce a 23letou čínskou studentku, mu přísluší trest smrti. Odvolací soud rozsudek o vině potvrdil, na konci července ale nařídil konání nového procesu čistě kvůli stanovení výše trestu. Argumentoval při tom nedostatečně pečlivým výběrem porotců.
Pro Čečence chtějí trest smrti
Bostonská prokuratura plánuje toto rozhodnutí zvrátit u Nejvyššího soudu. Rozhodla se na něj obrátit poté, co zvážila názory obětí atentátu, řekl podle agentury Reuters státní zástupce Andrew Lelling.
"Doufáme v to, že výsledkem bude obnovení původního trestu a že nedojde na nové projednávání trestu smrti," sdělil médiím. Americký ministr spravedlnosti William Barr už předtím avizoval, že jeho rezort se nespokojí s jiným než nejvyšším trestem. Tento postup na začátku srpna podpořil i americký prezident Donald Trump.
Všechny oběti útoku v cílovém prostoru bostonského maratonu ale věc nevidí stejně, píše Reuters. Rodiče zabitého osmiletého chlapce ministerstvo spravedlnosti vyzvali, aby o trest smrti pro Carnajeva neusilovalo. Jeho právník David Patton zase vyzýval prokurátory, aby se v zájmu uzavření tragické kapitoly přiklonili k doživotnímu odnětí svobody.
Bratři Carnajevovi v dubnu 2013 rozpoutali v Bostonu několikadenní drama, když odpálili dvě podomácku vyrobené bomby a následně se pokusili z města uprchnout. Ve dnech po atentátu zabili jednoho policistu, Tamerlan pak zemřel při přestřelce se strážci zákona. Jeho mladší bratr po zatčení prohlásil, že útok byl pomstou za americkou invazi do Afghánistánu a Iráku.