Nová vyhláška umožňuje slovenským poslancům, ministrům či prezidentce pracovat i v případě, že mají pozitivní test na koronavirus nebo byli v kontaktu s nakaženým. Podmínkou je, aby neměli klinické příznaky covidu-19, nosili respirátory FFP2, používali rukavice, dezinfekci a omezili pohyb na pracovišti, píše agentura TASR. Poslanci mají v pondělí odpoledne na mimořádné schůzi projednávat novely zákonů, které se týkají prodloužení nouzového stavu.
Vyhláška umožňuje poslancům a dalším činitelům vykonávat práci v případě, kdy by jejich absence na pracovišti "vážně ohrozila zabezpečení chodu státu anebo řešení mimořádných úloh".
Slovenská média v této souvislosti připomínají, že poslanci mají v pondělí odpoledne projednávat novely zákonů, které se týkají dalšího prodloužení nouzového stavu kvůli koronaviru, a také zákon o ústavním soudu. Jeho cílem je doplnit možnosti přezkoumání rozhodnutí o prodloužení nouzového stavu ústavním soudem, píše TASR. Hlasování o novelách se přitom už dvakrát odložilo, mimo jiné kvůli tomu, že vládní koalice neměla dostatek poslanců, které vyřadila nákaza. Kolik zákonodárců je infikovaných nebo v karanténě v tuto chvíli, není zcela zřejmé.
Na schválení ústavního zákona je zapotřebí 90 hlasů, přičemž vládní koalice jich má v parlamentu celkem 95, píše server aktuality.sk s tím, že nouzový stav by bez dalšího prodloužení na Slovensku skončil v úterý 29. prosince. Vláda však chce podle něj zachovat současná omezení, včetně zákazu vycházení, přinejmenším do 10. ledna. Otázka dalšího prodlužování nouzového stavu přitom podle médií není zcela jasná, jelikož zákon tuto možnost nespecifikuje. Vyřešit situaci má právě novelizace zákona.
Některým politikům se nová vyhláška nelíbí. "Mám zásadní problém s tím, že hygienik udělil parlamentu výjimku, aby se hlasování mohli zúčastnit i poslanci pozitivní na covid. Když do každého jiného zaměstnání přijde nakažený člověk, hrozí mu (správní) stíhání - a poslanci mohou? Když se politici budou chtít napříště ohradit proti porušením karantény, proč by je lidé měli brát vážně?" zkritizoval vyhlášku na facebooku Tomáš Valášek, poslanec strany Za lidi, která je součástí vládní koalice. Podle něj neobstojí ani argument, že parlament je kritickou infrastrukturou státu. Už na jaře navrhl, aby se po vzoru Evropského parlamentu připravila půda pro hlasování na dálku.