Slovenská sněmovna nebude dnes na mimořádné schůzi jednat o návrhu opozice na odvolání ministryně kultury Martiny Šimkovičové. Zahájení jednání zablokovali pomocí opakované obstrukce vládní poslanci. Předseda parlamentu Peter Pellegrini pak dopoledne v souladu s jednacím řádem tuto schůzi ukončil.
K zahájení parlamentní schůze je potřeba, aby v jednacím sálu sněmovny byla nadpoloviční většina poslanců, což se zjišťuje prostřednictvím hlasovacího zařízení. Poslanci vládních stran pokus opozice vyvolat jednání o vyslovení nedůvěry Šimkovičové až na výjimky ignorovali, nepřišli ale ani všichni zástupci opozice. Ta nemá v Národní radě dostatek hlasů na zahájení schůze ani na odvolaní člena kabinetu premiéra Roberta Fica.
Parlamentní obstrukce nejsou na Slovensku novinkou. V předchozím volebním období podobně postupovala většina poslanců například při návrzích Ficovy strany Směr-sociální demokracie, která byla tehdy v opozici a opakovaně chtěla na mimořádných schůzích parlamentu jednat o různých tématech.
Opoziční hnutí Progresivní Slovensko (PS) a strana Svoboda a Solidarita (SaS) návrh na odvolání Šimkovičové zdůvodnili tím, že je nekompetentní, chce politicky ovládnout nezávislé kulturní instituce a má diskriminační a homofobní výroky. Ministryně se zastal například Fico, který řekl, že Šimkovičová má "suverénní, slovenské, zdravé názory".
Předseda PS Michal Šimečka kritizoval šéfa sněmovny, že mimořádnou schůzi svolal v termínu, kdy je Šimkovičová na zahraniční pracovní cestě. Podle premiéra Fica chce opozice pouze zdržovat vládní koalici při schvalování potřebných opatření.
"Nechtějí, abychom přijímali zákony, které jsou důležité pro podporu hospodářského růstu. Mají představu, že my otevřeme schůzi o paní ministryni, budeme tři týdny jednat o odvolávání ministryně kultury a bude nám stát práce," řekl Fico, který současně podpořil chystané zjednodušení zadávaní veřejných zakázek, dále výstavby větších projektů včetně infrastruktury či změny v oblasti posuzování dopadů investičních projektů na přírodu. Bývalí vládní politici tvrdili, že tyto změny například sníží veřejnou kontrolu a omezí stávající práva veřejnosti při rozhodování úřadů.