Vypuknutí pandemie covidu-19 značně zkomplikovalo výletní plavby a cesty kolem světa cestujícím na lodích a zaoceánských parnících. To je i případ nizozemských studentů, kteří se vrátili domů po více než pěti týdnech strávených na moři. Informoval o tom server CNN a agentura Reuters.
V rámci studijního programu se 25 teenagerů ve věku od 14 do 17 let plavilo po celém Karibiku na dvoustěžňovém škuneru s názvem Wylde Swan. Minulý měsíc pak měli výlet zakončit na Kubě, odkud měli odletět zpátky domů. Kvůli pandemii koronaviru se ale jejich zpáteční cesta zkomplikovala.
Zpátky do Nizozemska se tak plavili přes Atlantik. "Vzhledem k té nejisté situaci jsme se rozhodli, že nejlepším řešením by bylo odjet se studenty do Nizozemska, než aby zůstali v Karibiku," odůvodnil pro CNN rozhodnutí plavit se domů na plachetnici Christophe Meijer, ředitel vzdělávací instituce Masterskip, jež výlet zajišťovala.
Středoškoláci z různých škol společně se třemi učiteli a dvanácti členy posádky urazili na své cestě domů zhruba sedm tisíc kilometrů. Ještě předtím, než se 18. března rozhodli vyplout ze Svaté Lucie (země v Karibiku), museli si všichni nakoupit teplé oblečení, aby během svého oceánského přechodu nemrzli. Zdravotní stav cestujících kontroloval na palubě lékař a po dvou týdnech na moři mohl konstatovat, že nikdo z pasažérů nebyl koronavirem nakažen.
Studenti sice měli možnost poslat svým rodičům e-mail, jinak ale "loď žila svým vlastním světem", takže všichni byli v jakési bublině, uvedl Meijer. "Musíte se přizpůsobit, protože nemáte na výběr," komentovala na videu vydaném pro média studentka Anna Maartjeová.
Hádky nechyběly
"Na lodi bylo velmi málo místa a hodně lidí, takže někdy to bylo hodně těžké, protože jste pořád byli vedle někoho blízko," sdělila na nahrávce jiná studentka jménem Lotte. Vzájemným hádkám se studenti nevyhnuli. "Ale velice rychle se to vyřešilo, protože když se pohybujete v tak malém prostředí, tak to musíte vyřešit rychle," dodala.
Když v polovině cesty zastavili na Azorech, aby doplnili zásoby, nestačili se školáci divit, jak se skutečný svět proměnil. Povolení vystoupit z lodi sice nedostali, ale všimli si, že lidé nosí roušky.
Domů do přístavu Harlingen dorazili v neděli. Když po jednom vystupovali z lodě, museli hned dodržovat vládní nařízení ohledně sociálního distancování a mít od sebe odstup alespoň 1,5 metru. Meijer vypověděl, že to byl pro ně šok vrátit se do rodné země, která vypadá tak odlišně oproti tomu, když ji před více než pěti týdny opouštěli.