Pákistán v noci na dnešek zaútočil na cíle v íránské provincii Sístán a Balúčestán, která leží na hranicích obou zemí. Informují o tom dnes agentury AFP a Reuters, podle nichž při úderech zahynulo nejméně devět lidí, včetně čtyř dětí a tří žen. Írán předtím v týdnu podnikl vzdušné údery na území Pákistánu, což Islámábád tvrdě kritizoval a varoval před vážnými následky. Pákistánský premiér Anvar Hakk Kakar v souvislosti s útoky zkrátil návštěvu Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu, oznámilo pákistánské ministerstvo zahraničí.
Zdroj z pákistánských zpravodajských služeb AFP sdělil, že cílem útoku byly balúčské povstalecké skupiny v oblasti na jihovýchodě Íránu.
Pákistánské ministerstvo zahraničí útok potvrdilo a zdůvodnilo ho národní bezpečností. Islámábád tvrdí, že při úderech zemřelo několik teroristů. Teherán zatím informoval jen o úmrtí civilistů, ze čtyř dětí ani tří žen podle něj nikdo neměl íránské občanství. "Při raketovém útoku v jedné z pohraničních vesnic zahynuli také dva muži, čímž se počet obětí zvýšil na devět," uvedla íránská státní tisková agentura IRNA s odkazem na místního představitele.
"Rozhodl se zkrátit svou návštěvu s ohledem na současný vývoj," řekla na tiskové konferenci mluvčí pákistánského ministerstva zahraničí k předčasnému odletu předsedy vlády ze švýcarského Davosu.
Pákistánské ozbrojené síly jsou v "extrémně vysoké pohotovosti", na jakékoli "pochybení" z íránské strany budou tvrdě reagovat, uvedla dopoledne agentura Reuters s odkazem na pákistánského bezpečnostního představitele.
Pákistánská armáda popsala útok jako "sérii vysoce koordinovaných a specificky cílených přesných vojenských úderů", které podle ní zasáhly teroristické skupiny. Dodala, že při útoku použila bezpilotní letouny, rakety, drony a další typy zbraní odpalované ve velké vzdálenosti od cíle, aby se zabránilo obranné palbě z cílové oblasti. Podle agentury AP je tak pravděpodobné, že pákistánské stíhačky nevstoupily do íránského vzdušného prostoru. Armáda také uvedla, že věnovala maximální pozornost tomu, aby se zabránilo vedlejším škodám, a vyzvala k "dialogu a spolupráci" při řešení problémů mezi oběma "bratrskými zeměmi".
Írán požaduje od Pákistánu ohledně útoků okamžité vysvětlení, řekl agentuře Tasnim nejmenovaný íránský představitel. Teherán si předvolal pákistánského chargé d'affaires, uvedla tisková agentura YJC, která je napojená na íránskou státní televizi. Pákistán ve středu odvolal svého velvyslance z Teheránu v souvislosti s úterními vzdušnými údery Íránu. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanání rovněž uvedl, že Teherán pákistánské útoky důrazně odsuzuje.
Írán v týdnu útočil na území Pákistánu na dvě základny balúčské militantní skupiny Džajš al-Adl. Podle Islámábádu přišly o život dvě děti, tři dívky utrpěly zranění.
Militantní sunnitská skupina Džajš al-Adl (Armáda spravedlnosti) byla založena v roce 2012 a v poslední době stupňuje přeshraniční útoky proti íránským bezpečnostním silám, a to včetně pumových útoků a únosů. Džajš al-Adl tvrdí, že usiluje o širší práva a lepší životní podmínky pro menšinu Balúčů v převážně šíitském Íránu. Teherán proti ozbrojencům v pohraničí dlouhodobě bojuje, ale úder pomocí raket a dronů byl bezprecedentní.
Írán v posledních dnech útočil také na cíle v Sýrii a Iráku, který se kvůli tomu obrátil na OSN.