Španělská nevládní organizace pro podporu býčích zápasů (FTL) napadla u nejvyššího soudu vyloučení návštěvy koridy ze seznamu kulturních aktivit, na něž mohou mladí čerpat příspěvek od státu.
Informoval o tom v pátek deník El País. Vyplácení příspěvku, s nímž počítá rozpočet na letošní rok, zatím nezačalo. Tento týden ministerstvo kultury oznámilo, že systém má zpoždění a příspěvek by měl být vyplácen od září.
FTL, jejíž stížnost nejvyšší soud k projednání přijal začátkem května, považuje vyloučení koridy ze seznamu kulturních činností pro vyplácení příspěvku 400 eur (asi 10 tisíc korun) za nelegální. Argumentuje mimo jiné tím, že španělský zákon z roku 2013 označil býčí zápasy za národní kulturní dědictví.
Příspěvek na kulturu pro mladé, kteří letos dovrší 18 let, schválila španělská socialistická vláda jako opatření k podpoře mladých a zároveň k oživení kultury po omezeních kvůli pandemii covidu-19. Podobně to udělaly také vlády ve Francii či Itálii.
Letos v březnu vyšlo ve španělském oficiálním věstníku nařízení upravující vyplácení příspěvku na kulturu. Týká se mladých, kteří letos dovrší 18 let. Žádat o něj mohou Španělé a lidé s trvalým pobytem ve Španělsku a také žadatelé o azyl. Příspěvek lze použít například na návštěvu výstav, koncertů, divadel či kin nebo na nákup knih, hudebních nosičů a třeba i videoher. Nelze ale za něj jít na sportovní zápas, do restaurace, na módní přehlídku ani na koridu.
Využít čtyři sta eur na kulturu budou moci mladí do roka od registrace do systému, nejpozději do prosince 2023. Použít k tomu půjde mobilní aplikace a webová stránka. Vyplácení bude zajišťovat španělská pošta.
Španělský ministr kultury a sportu Miquel Iceta minulý měsíc připustil, že iniciativa má zpoždění. Dodal ale, že podobné problémy měli i ve Francii.