Maďarsko ruší tranzitní zóny na hranicích se Srbskem, kde zadržovalo uchazeče o azyl po dobu, kdy maďarské úřady posuzují jejich žádosti. Podle tiskových agentur to oznámil šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás. Soudní dvůr Evropské unie minulý týden rozhodl, že tranzitní zóny se rovnají zadržování bez zákonného důvodu a že tato praxe má skončit.
Podle Gulyáse nyní bude 280 žadatelů o azyl umístěno ve střediscích na maďarském území. Čtyři migranti, které zadržela maďarská cizinecká policie, zůstanou pod jejím dohledem jinde.
"Maďarská vláda s rozsudkem (Soudního dvora EU) nesouhlasí, považujeme ho za nebezpečný vzhledem k evropské bezpečnosti, ale coby členský stát EU budeme dodržovat všechny rozsudky," řekl dnes podle agentury Reuters Gulyás. Dodal, že poté, co tranzitní zóny skončí, bude možné žádosti o azyl podávat jedině na maďarských velvyslanectvích a konzulátech.
Konzervativní premiér Viktor Orbán učinil z tvrdého přístupu proti migrantům jeden z pilířů své politiky. V roce 2015 během vrcholící migrační krize, kdy přes Maďarsko do západní Evropy přešly statisíce běženců, jeho vláda nechala na jižní hranici postavit s plot s žiletkovým drátem. Později na dvou místech na hranici se Srbskem zřídila dvě tranzitní zóny. Tato zařízení, v nichž žadatelé o azyl, včetně rodin s malými dětmi, přebývali v nákladních kontejnerech, často kritizovali ochránci lidských práv jak v Maďarsku, tak v zahraničí. Maďarským úřadům vytýkali například to, že migranti, jejichž žádosti o azyl byly zamítnuty, ale kteří čekali na vyřízení odvolání, nedostávali dostatek jídla.