Libanon předložil Radě bezpečnosti OSN stížnost kvůli úternímu cílenému útoku Izraele na předměstí Bejrútu, při němž přišel o život zástupce šéfa politického křídla palestinského hnutí Hamás Sálih Arúrí. Libanon v textu stížnosti, který dnes získala k nahlédnutí agentura Reuters, označil incident za "nejnebezpečnější fázi" izraelských útoků na svém území.
Ve stížnosti, datované 4. ledna, Bejrút dále tvrdí, že Izrael při útoku, při němž zemřelo také šest dalších představitelů Hamásu, použil šest řízených střel. Dřívější zprávy libanonských médií hovořily o přesném úderu pomocí bezpilotního letounu. Libanon se v textu ohrazuje také proti tomu, že Izrael údajně využívá jeho vzdušný prostor k útokům na území Sýrie.
Izrael se k odpovědnosti za zabití druhého nejvýše postaveného muže Hamásu nepřihlásil, ale ani ji nevyvrátil. K podobným událostem se Tel Aviv tradičně nevyjadřuje. Izraelští představitelé nicméně dříve prohlásili, že budou pronásledovat a likvidovat vůdce Hamásu kdekoli na světě a nejen v Pásmu Gazy, kde vede Izrael proti Hamásu válku s cílem toto radikální hnutí zcela zničit v odvetě za krvavé říjnové útoky v izraelském pohraničí.
V případě Libanonu se dosud izraelské údery omezovaly na jih země v reakci na přeshraniční ostřelování obcí a armádních pozic na severu Izraele ozbrojenci šíitského libanonského hnutí Hizballáh, které je spojencem Hamásu.
Sedmapadesátiletý Arúrí patřil také k zakládajícím členům ozbrojeného křídla Hamásu, brigád Kasám. Řadu let strávil v izraelském vězení a v poslední době žil v Libanonu, kde působil jako spojka mezi Hamásem a Hizballáhem. Obě hnutí podporuje Írán, který je úhlavním nepřítelem Izraele. Arúrí byl podle Izraele zodpovědný za četné útoky proti Izraelcům na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde byl hlavním velitelem Hamásu.
Na návštěvu Libanonu má dnes přicestovat šéf unijní diplomacie Josep Borrell, aby s jeho představiteli jednal o konfliktu v Pásmu Gazy.