Nejsilnější slovenskou vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) povede do nadcházejících parlamentních voleb patrně její místopředseda a premiér Peter Pellegrini. Vyplývá to ze čtvrtečního oznámení strany. Poprvé od založení Směru-SD v roce 1999 by tak volebním lídrem strany nebyl její šéf Robert Fico. Nejsilnější parlamentní opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS) zase kvůli sestavení volební kandidátky čelí vnitrostranickému rozkolu.
Parlamentní volby se na Slovensku mají uskutečnit na konci února příštího roku. Nejoblíbenější stranou v zemi zůstal navzdory poklesu popularity Směr-SD, současná tříčlenná vládní koalice by podle průzkumů veřejného mínění ale nezískala většinu ve sněmovně.
Směr-SD v tiskovém prohlášení uvedl, že Fico navrhne, aby v čele kandidátní listiny Směru-SD byl Pellegrini, který loni v březnu vystřídal Fica v čele vlády. Výměna premiéra nastala poté, co Fico v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky odstoupil z funkce předsedy vlády. Kandidátní listinu Směru-SD do parlamentních voleb podle stanov navrhuje předseda a schvaluje předsednictvo strany.
Pellegrini je podle posledního průzkumu veřejného mínění druhým nejpopulárnějším politikem na Slovensku po hlavě státu Zuzaně Čaputové. Naopak Ficova popularita už dříve výrazněji klesla.
Slovensko už má zkušenosti s tím, že předseda strany nebyl zároveň volebním lídrem. V roce 2010 tehdy opoziční Slovenskou demokratickou a křesťanskou unii-Demokratickou stranu vedla do voleb socioložka Iveta Radičová, nikoliv šéf strany Mikuláš Dzurinda. Radičová se následně stala premiérkou. Vláda se ale rozpadla kvůli nesouhlasu koaliční strany SaS s pomocí zadluženým zemím eurozóny. Předčasně volby v roce 2012 pak přesvědčivě vyhrál Směr-SD.
Právě SaS nyní čelí v souvislosti se sestavením volební kandidátky pro příští parlamentní volby vnitrostranickým třenicím. Předseda strany Richard Sulík dnes oznámil, že na kandidátní listinu nenavrhne některé známé tváře strany včetně exministra obrany Ľubomíra Galka. Zdůvodnil to tím, že nechce kandidáty, u nichž nemá jistotu, že budou stabilními a spolehlivými partnery. Definitivně o kandidátech strany na poslance rozhodne mimořádný sněm SaS. Kritici Sulíka z řad SaS již uvedli, že krok předsedy strany ohrožuje možnost sestavit po volbách vládu ze současných opozičních stran.
SaS v posledních parlamentních volbách před třemi lety skončila se ziskem 12,1 procenta hlasů na druhém místě za Směrem-SD. Nyní se popularita strany pohybuje na jednociferní hodnotě.