Ostrava 19. července 2024 (PROTEXT) - Výstavba nového ostravského koncertního sálu, jež snoubí rekonstrukci památkově chráněného Domu kultury města Ostravy s nadčasovou novostavbou koncertního sálu a využitím nejmodernější zelené technologie, dosáhla vskutku historického milníku. Symbolické poklepání na základní kámen této jedinečné stavby se odehrálo v Ostravě 19. července 2024 za účasti prezidenta republiky Petra Pavla, primátora města Ostravy Jana Dohnala, architekta Stevena Holla a dalších osobností. Předpokládaný termín dokončení stavby je nyní v roce 2027.
„Kvalitní architektura je pro rozvoj Ostravy zásadní, osobnost Stevena Holla a jeho týmu vnáší do města unikátní stavbu, tolik diskutovanou příznivci i odpůrci koncertního sálu. Mnozí stavbu koncertního sálu přirovnávají k situaci budování Nové radnice, kdy i tehdejší starosta Jan Prokeš čelil při výstavbě největšího radničního komplexu v zemi ostré kritice veřejnosti a médií. Každopádně výjimečný projekt koncertního sálu přinese rekonstruovanou podobu městského domu kultury, odpovídající hudební zázemí a má dopad i na poli architektury. Díky takovýmto významným osobnostem architektury a rozsáhlé činnosti pracovních týmů, podílejících se na realizacích těchto ojedinělých projektů, pak bude moci Ostrava nabídnout i nový multifunkční komplex, který nemá v zemi konkurenta,“ uvedl Jan Dohnal, primátor města.
Nová budova může náležet k nejekologičtějším stavbám v zemi, má značný solární potenciál. Využití přirozeného světla, prosklených stěn a světlíků, dodá objektu dostatečné denní osvětlení a sníží tak závislost na neobnovitelné energii. Dalším způsobem, jak ekologicky co nejméně zatížit okolí, je zvolené vytápění a chlazení. V blízkosti objektu je pamatováno též na vodní prvky, částečně využívající dešťovou vodu. Projekt byl v roce 2021 prestižním americkým magazínem Architizer zařazen mezi deset nejočekávanějších staveb světa. První fáze prací, zahrnující přípravu území, byla zahájena vloni. Na počátku roku 2024 byl vybrán zhotovitel druhé fáze prací, kterým je Sdružení pro koncertní halu, jehož společníky jsou společnosti IMOS Brno a. s. a IPS Třinec a. s. Zvítězila společnost s nejnižší nabídkovou cenou 2,798 miliardy korun.
V mezinárodní architektonické soutěži města Ostravy zvítězil v roce 2019 návrh studia Stevena Holla Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy. Pro koncertní sál čerpal Steven Holl námět v tvorbě hudebního skladatele Leoše Janáčka. Novostavba se stane další dominantou města Ostravy, obsáhne nejen koncertní sál s dokonalou akustikou, ale komplexní hudební, kulturní, produkční a vzdělávací zázemí. Objekt nabídne velký sál s kapacitou pro 1300 návštěvníků a skýtá též zázemí pro orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava. Návštěvníci budou moci využít také některé z 490 míst v divadelním sále či zavítat do sálu komorního s 515 místy. Stavba však zahrnuje rovněž edukační centrum s kapacitou 200 míst, nahrávací studio světových parametrů. Projekt nezapomíná ani na prostory pro volnočasové aktivity a další zázemí.
Podrobnější informace v odkazu https://1url.cz/01oFE
"Pro českou hudbu a architekturu je to nesmírně vzrušující okamžik. Nová koncertní síň v Ostravě, ‚dokonalý akustický nástroj ve svém pouzdře‘, který vznikl na základě pracovních výkresů, nyní dostane podobu v reálném prostoru a s reálným zvukem. Stane se inspirativním místem pro veřejnost i zahraniční návštěvníky, naváže na bohatý hudební odkaz Ostravy a umožní městu zviditelnit se na světové hudební mapě," konstatoval architekt Steven Holl.
ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.