Společnosti Strateggo a Gordic ve spolupráci s Colonnade a KPC Group připravili on-line konferenci: Zaměstnanec jako nejsnadnější terč kybernetického útoku. Její záznam můžete zhlédnout zde:
Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.
Za většinu kybernetických selhání může lidský faktor
Nejčastější chybou v oblasti kybernetických hrozeb je nepřipravenost zaměstnanců a ti se poté stávají terčem podvodů, k tématu v diskuzi promluví Jan Dienstbier, viceprezident Iniciativy Kybez a Českého institutu manažerů informační bezpečnosti a Bezpečnostní konzultant (Gordic). Představu o finančních dopadech kybernetických selhání ukáže na skutečných případech Marko Antič, expert v oblasti firemního pojištění rizik (Colonnade Insurance). Podvody necílí pouze na firemní systémy. Hackeři se mohou dostat do PC i do mobilních telefonů soukromých osob a následně proniknout bezpečnostním opatřením zaměstnavatelů. Konkrétní techniky v diskusi popíše etický hacker Daniel Hejda (Cyber Rangers).
Většina organizací se chová reaktivně, vzdělávat a připravovat zaměstnance začnou až po prvním napadení. S ohledem na aktuální situaci je nezbytné zaměstnance zapojit a zasvětit je do kybernetické gramotnosti. Jakým způsobem to nejlépe provést vysvětlí František Janů, konzultant kybernetické bezpečnosti (Gordic). Petr Raška, ředitel odboru informatiky (IKEM), v diskuzi upozorní, že je zároveň nezbytné zachovat partnerský vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a nalézt hranici v kontrole zaměstnanců.
Co tedy funguje nejlépe? Které postupy a nástroje zařadit do běžné firemní praxe, aby se edukace zaměstnanců zařadila mezi stěžejních 20 % nástrojů, jež vedou k 80% míře kybernetické ochrany firmy? Odpovědi na tyto otázky přinese diskuze v rámci online konference Zaměstnanec jako nejsnadnější terč kybernetického útoku.
Jaký byl minulý ročník konference? Poslechněte si záznam z diskuze Jak probíhá útok?