Praha 21. července 2023 (PROTEXT) - Program na podporu kvalitních renovací rodinných domů s názvem Oprav dům po babičce začne v září tohoto roku, ohlásilo začátkem tohoto týdne Ministerstvo životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí. Energeticky úsporné renovace domů podporuje dlouhodobě program Nová zelená úsporám, ale pouze formou dotací vyplácených zpětně. Tuto bariéru nový program překračuje a zavádí přidělení dotace předem a zároveň i financování pomocí nízkoúročených úvěrů. Otestuje tak, zda tyto podpůrné nástroje, po kterých volají profesní sdružení už dlouho, pomohou zrychlit tempo renovací rodinných domů v Česku.
Finance předem zrychlí a zkvalitní počet renovací
Hlavní příčinou toho, že se majitelé do kvalitní hluboké renovace vůbec nepustí nebo udělají jen částečné opravy, jsou poměrně vysoké počáteční náklady. "Vítám, že program Oprav dům po babičce zavádí nízkoúročené půjčky a dotace vyplácené předem. Právě nedostatek finančních prostředků způsobuje, že lidé renovují jen částečně či po fázích a nedosáhnou na maximální možné úspory energie. Tuto bariéru mohou pomocí programu překonat. Investice se jim přitom díky výraznému snížení nákladů na energie může vrátit i do 10 let," komentuje přínos programu Vítězslav Malý, ředitel Centra pasivního domu.
Jak vypadá kvalitní renovace
Aktuálně se v Česku opravuje jen kolem 1–1,2 % rodinných domů ročně. Ne vždy ale majitelé dosáhnou na 60–90% úsporu energie, protože dům opraví jen částečně a neefektivně. Jak vypadá správně provedená, kvalitní renovace, přibližuje Michal Čejka, konzultant energetických úspor z Centra pasivního domu: "Kvalitně zrenovovaný dům má nadstandardně zateplené stěny i střechu, je osazen okny s trojskly s vnějším stíněním a má vyregulovanou nízkoteplotní otopnou soustavu s efektivním účinným zdrojem. Dům může využít solární kolektory na ohřev teplé vody nebo zapojit menší fotovoltaiku okolo 4 kWp na výrobu elektřiny. Doporučujeme i realizaci řízeného větrání s rekuperací tepla, která zajistí stálý přívod čerstvého vzduchu. Výsledný stav budovy pak odpovídá přibližně nízkoenergetickému standardu, tedy mívá měrnou potřebu tepla na vytápění v rozmezí 25 až 50 kWh/m2 za rok. Při dnešních cenách energií se tak za vytápění a chlazení vejdete klidně i do 20.000 až 30.000 korun za rok."
A dodává: "Nejdůležitější rozhodnutí se dějí v prvních fázích projektování. Ty rozhodnou o tom, zda renovace bude útrata s pochybným výsledkem, nebo naopak chytrou investicí do budoucna. V Centru pasivního domu jsme vyvinuli nástroje, které lidem pomohou v první rozhodovací fázi. Ukážou jim, jak výhodná je kompletní renovace, kolik ušetří, jaký je odhad investičních nákladů a kolik peněz by mohli z dotace získat. Následně již stačí jen oslovit šikovného projektanta, který projekt připraví k realizaci."
Na tloušťce izolace záleží
Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR sdružující významné firmy v oblasti výroby pěnového polystyrenu, v této souvislosti upozorňuje, že při renovaci je potřeba věnovat pozornost i tloušťce izolace, která hraje ve výsledných úsporách hlavní roli: "Aby byla renovace opravdu kvalitní, doporučujeme na fasádu aplikovat alespoň 20 cm tloušťky izolantu. Rozdíl v ceně oproti 10–15 cm tloušťce izolace je minimální, v práci stavebníků žádný, ovšem v úspoře energií významný. Nejrozšířenějším materiálem pro zateplení v ČR je pěnový polystyren, který má výborné tepelně izolační vlastnosti, je hygienicky nezávadný a lze recyklovat."
Rychlejší tempo renovací jako součást strategických dokumentů
Právě připravovaný Vnitrostátní plán České republiky v oblasti energetiky a klimatu, na který bude navazovat Státní energetická koncepce, počítá s progresivním renovačním scénářem, tedy zrychlením renovací budov až 3x oproti stávajícímu stavu. Podobné zrychlení bude po Česku vyžadovat i chystaná evropská legislativa vyplývající ze směrnice o energetické náročnosti budov a směrnice o energetické účinnosti. "Zrychlení renovací rodinných domů pomocí programu Oprav dům pro babičce je důležitým krokem pro naplnění klimatických závazků Česka. Právě připravovaný národní klimaticko-energetický plán totiž počítá s až 3x rychlejším tempem renovací budov, než je tomu dnes. Oprav dům po babičce může ukázat Česku cestu, jak na to. Podobný impuls však potřebují i bytové domy," dodává Malý z Centra pasivního domu.