Peking 14. června 2021 (PROTEXT/PRNewswire) - Francouzský malíř Paul Gauguin (1848–1903) ztvárnil životní cyklus člověka novým a poetickým způsobem na obraze, který považoval za své mistrovské dílo.
Začíná kojencem vpravo a končí životem zmoženou stařenkou vlevo. Název se ptá: Odkud pocházíme? Co jsme? Kam jdeme?
Čínský prezident Si Ťin-pching na Gauguinovy otázky odpověděl ve svém projevu na plénu OSN v roce 2017.
„Předávat pochodeň míru z generace na generaci, udržovat rozvoj a zajistit rozkvět civilizace, po tom touží lidé všech zemí a je to také odpovědnost, kterou by měli nést státníci naší generace. Čína navrhuje vybudovat společenství společné budoucnosti lidstva a dosáhnout společného a oboustranně výhodného rozvoje."
Lidské společenství se společnou budoucností patří všem lidem, respektuje suverenitu a odmítá nerovný systém, v němž jsou slabí závislí na mocných.
Čínské pojetí takového společenství v sobě spojuje západní pojetí osudu, které zdůrazňuje nevyhnutelnost, a indické (buddhistické) pojetí, které se přiklání k náhodě.
Nezbytnou podmínkou je plná autonomie. Jen tak lze překonat rozdíly v národních zájmech. Společné zájmy vedou ke společné odpovědnosti, která vede ke společné budoucnosti.
V decentralizovaném světě lidé potřebují vůdčí princip. Zde vstupuje do hry lidské společenství se společnou budoucností.
Náš koncept má tři cíle:
Za prvé, podporovat společný globální rozvoj, podporovat společnou obrodu civilizací a sjednocovat národy na celém světě.
Za druhé, nabídnout čínské řešení problémů, kterým lidstvo čelí. V našem konceptu jsou si státy rovné, společný osud převažuje nad vzájemnou závislostí a představa lidského společenství se společnou budoucností převažuje nad paradoxy.
Za třetí, nová éra definovaná umělou inteligencí a internetem věcí umožňuje přechod od kulturních výměn k inovacím. To otevírá cestu do budoucnosti, kde teorie lineární evoluce přestane být na místě, bude upuštěno od západocentrismu a antropocentrismus přestane platit.
Tyto myšlenky jsou základem globálního společenství se společnou budoucností.
Jeho budování není prázdným slibem, ale je dosažitelné prostřednictvím iniciativy Pásmo a cesta, nové formy mezinárodních vztahů a globální partnerské sítě pro vzájemnou spolupráci.
Díky vzájemnému propojení lidí a národů můžeme mít náš osud pod kontrolou, nikoli jej jen přijímat.
KONTAKT: Jiang Simin, +86-188-2655-3286, jiang.simin@cgtn.com