Praha 18. dubna 2023 (PROTEXT) - Nákupní výdaje stále omezují přibližně dvě třetiny Čechů. Míra šetření se už ale stabilizovala a do nadcházejících měsíců spotřebitelé hledí s mírným optimismem. Ukazují to výsledky průzkumu nákupního chování komunikační skupiny Publicis Groupe.
Počet lidí, kteří v uplynulém čtvrtletí omezili své výdaje, se oproti předchozímu období téměř nezměnil. Šetření napříč nákupními kategoriemi deklarovalo 65 %, což je skoro stejně jako ve druhém pololetí loňského roku (64 %). Míra omezování výdajů tak možná dosáhla svého vrcholu.
Ve srovnání s dalšími zeměmi střední Evropy Češi šetří i nadále nejméně. Na Slovensku uvedlo snížení výdajů 69 %, v Polsku 75 % a v Maďarsku dokonce 80 % obyvatel. Polsko je také jedinou zemí, kde podíl spotřebitelů deklarujících omezení nákupních výdajů dál výrazně roste.
Detailní pohled na kategorie, ve kterých Češi šetří, ukazuje, že nejvíc spotřebitelů omezuje nadále výdaje v restauracích a barech (61 %), za sladkosti (58 %) a za módu (56 %). Více než polovina obyvatel (53 %) šetří rovněž na základních potravinách. Naopak nejméně lidé omezili výdaje za domácí mazlíčky (30 %), spoření (31 %) a hračky (35 %).
Odpovědi ukázaly, že lidé šetří v jednotlivých kategoriích produktů různým způsobem. Zatímco v případě základních potravin, drogerie, módy, sladkostí, kosmetiky či nealkoholických nápojů přešla značná část spotřebitelů na levnější značky, v dalších kategoriích lidé šetří formou úplného omezení výdajů (kultura, restaurace, dovolená) či snížení frekvence nákupů (vedle výše jmenovaných také například alkoholické nápoje).
Možný zlom situace ukázal výzkum v otázce zkoumající očekávané změny nákupního chování během nadcházejícího čtvrtletí. Zatímco dosud Češi počítali s tím, že své výdaje budou v budoucnu nadále omezovat, poslední data ukazují, že podíl spotřebitelů, kteří plánují šetřit, mírně klesá. Tento trend je patrný napříč sledovanými kategoriemi, nejvíce však v případě kultury, módy nebo návštěv restaurací a barů. Z odpovědí respondentů je tedy cítit opatrný optimismus.
"Pokud připustíme, že vlna šetření u Čechů již kulminovala, stojí za zamyšlení, kdo dosud na změnách spotřebitelského chování nejvíce vydělal a jaký bude další vývoj. Jedním z velkých vítězů jsou privátní značky, jejichž obliba v Česku dlouhodobě roste. Přesun k nim se odehrál zejména v kategoriích rychloobrátkového zboží (potraviny, drogerie, sladkosti, nápoje). Výrobci značkových produktů nyní nesmějí i přes klesající prodeje podrývat své marketingové investice, aby udrželi značku v povědomí zákazníků a podpořili jejich budoucí návrat k prémiovějším produktům. Lze totiž předpokládat, že stejně jako v případě odeznění covidových výkyvů se ani v tomto případě nebavíme o trvalém, novém normálu," komentuje výsledky výzkumu Tomáš Preněk, stratég komunikační skupiny Publicis Groupe.
O výzkumu
Výzkum pro Publicis Groupe realizovala výzkumná agentura Nielsen Admosphere. Sběr dat probíhal v?dubnu a září 2022 a únoru 2023 formou CAWI na vzorku 2850 respondentů ve věku 18-55 let z?České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska.
Data z výzkumu ve formátu .xls ke stažení na TOMTO ODKAZU.
O Publicis Groupe – The Power of One
Publicis Groupe [Euronext Paris FR0000130577, CAC 40] je globální lídr v oblasti komunikace. Klientům nabízí komplexní služby v oblasti marketingové i byznysové transformace. Od poradenství po realizaci. Publicis Groupe je partnerem klientů při transformaci s cílem posílit personalizaci ve velkém rozsahu. Skupina se opírá o deset expertíz soustředěných do čtyř hlavních oblastí aktivit: komunikace, média, data a technologie. Díky jednotné a pružné organizační struktuře mají její klienti snadný přístup ke všem odborným znalostem na všech trzích. Publicis Groupe má zastoupení ve víc než 100 zemích a zaměstnává přibližně 96 000 profesionálů.
www.publicisgroupe.com | Twitter: @PublicisGroupe | Facebook | LinkedIn | YouTube | Viva la Difference!