Pryč jsou doby, kdy v místnosti byl pouze jeden lustr. Trendem je volit více menších světel a vytvořit si světelné zóny pro různé činnosti. Podle průzkumu společnosti EKOLAMP je v českých domácnostech celkem více než 63 milionů svítidel. Především v moderně řešených interiérech jsou hodně populární bodovky – jsou malé, úsporné, a přitom se dají pořídit za příznivou cenu.
Kam se bodové osvětlení hodí?
Vzhledem k tomu, že typů bodových svítidel je na dnes na trhu opravdu velké množství, můžete je využít prakticky do celého domu. Nejčastěji se ale instalují do chodeb, koupelen, na schodiště, do sádrokartonových podhledů a jako nástěnné lampičky do ložnic a dětských pokojů. U kuchyní, kde nejsou horní skříňky, se také používají k osvětlení pracovní desky.
Do chodeb
Tady slouží jako centrální osvětlení, mohou být přisazené i zapuštěné. Pokud máte dlouhou chodbu, je nutné pořídit více světel, nestačí jen zvýšit intenzitu, bodovky nedávají tolik rozptýlené světlo jako klasická světla a při malém počtu svítidel byste měli temné kouty. Pro nasvětlení dlouhých chodeb (které bývají často v bungalovech) jsou vhodná také světla do lišty. Mívají nastavitelný směr svícení a díky napájecí liště si můžete počet svítidel uzpůsobit podle sebe.
Do koupelen
Zvláště v novostavbách mívají koupelny kvůli rozvodům rekuperace nižší stropy, takže jsou zápustné bodovky nejlepší volbou, jak místnost nesnížit, ale naopak opticky zvětšit. Navíc vestavné bodovky navolí příjemnou atmosféru a pokud budou v bílé barvě, krásně ve stropě zaniknou a prostor bude působit čistě. Opět platí, že jestli je koupelna rozlehlejší, musí být bodovek více a rozmístí se tak, aby byly osvětleny všechny důležité zóny (nad umyvadlem, nad sprchovým koutem, nad vanou, případně nad toaletou). Nezapomeňte, že v koupelně je vyšší vlhkost, tudíž musí mít světla v koupelně minimálně krytí IP44.
Na schodiště
Malá velikost bodových svítidel se využívá často na schodištích, kde se instalují do stěny a slouží k orientačnímu nasvětlení schodů. Počet bodovek závisí na vaší preferenci, stačí i jedno světlo na prvním schodu a druhé na posledním schodu (samozřejmě musí být na schodišti také hlavní osvětlení). Při přípravě elektrorozvodů je dobré myslet i na možnost propojit světla s externím čidlem pohybu. Když jste v noci rozespalí, nemusí šátrat po vypínači, ale osvětlení se automaticky zapne.
Kromě orientačního osvětlení využijete na schodišti bodovky také k nasvětlení dekorací, například fotek, obrázků či plakátů.
Do sádrokartonových podhledů
Bodovky jsou výborné nejen k osvětlení dekorací, ale když mají malou intenzitu, tak také jako nepřímé osvětlení do podhledů. Ty se nejčastěji vytvářejí ze sádrokartonu a mohou být třeba po obvodu místnosti nebo jen nad určitou částí, například v obývacím pokoji nad televizní stěnou. Počet a výkon podhledových svítidel volte v závislosti na rozlehlosti plochy, ale obecně platí, že méně je více. Příliš mnoho světla nevytvoří tak příjemnou atmosféru.
Do kuchyně
Pokud máte kuchyňskou linku bez horních skříněk (a nemůžete tak zvolit dnes nejpoužívanější LED pásky, případně LED zářivkové trubice), jsou k nasvětlení pracovní plochy právě praktické bodovky. Bývají spíše přisazené a volí se designově zajímavější kousky – v hranatém tvaru, černé, šedé, zlaté…
Do ložnic a dětských pokojů
Jako centrální osvětlení se bodovky do těchto pokojů příliš nehodí, světlo málo rozptylují, ale najdou uplatnění u postele jako nástěnné lampičky. Doporučujeme vybírat svítidla s ohebným krkem, abyste si mohli světlo nastavit podle potřeby.
Jaké technické parametry si při nákupu pohlídat?
Kromě toho, aby vám svítidlo do bytu designově ladilo (například když máte všechna svítidla hranatá, i bodovky kupte v hranatém tvaru), tak si pohlídejte barvu a intenzitu světla. Pro bydlení a k relaxaci vybírejte LED bodovky s teplou barvou světla (cca 1700 K až 3500 K). Příkon bodových svítidel postačí několik wattů. Do kuchyní a koupelen zvolte větší příkon 5-10 W/m2 s neutrální bílou barvu (cca 3800 K – 5200 K).