Na budovu sídla KSČM v ulici Politických vězňů v Praze bude v sobotu od půlnoci do rána promítán portrét Milady Horákové. Pietní akce má připomenout zločiny komunistického režimu v den, kdy byla přesně před 70 lety právnička a bývalá národněsocialistická poslankyně Horáková po vykonstruovaném procesu popravena.
Informovali o tom organizátoři Jaroslav Kysilko a Robin Suchánek. Myšlenka podle nich vznikla spontánně na základě diskuse na sociálních sítích a nepodílí se na ní žádná politická strana. Vyjádření komunistické strany ČTK zjišťuje.
Projekce se uskuteční v době, kdy se Milada Horáková připravovala na vynesený rozsudek smrti, psala poslední dopis svým nejbližším a byla oběšena. Rozsudek smrti byl vykonán 27. června 1950 před šestou hodinou ráno.
"Chceme touto pokojnou pietní akcí připomenout, čeho se dopouštěli komunisté během minulého režimu, a zároveň tak osvěžit paměť našeho národa, abychom na tyto skutečnosti nezapomínali," uvedl Kysilko, který akci financuje. "Lidé hodně rychle zapomínají, a proto pokládám za důležité, abychom si nejen tento zločin, který komunisté spáchali, připomínali," dodal spoluorganizátor akce Suchánek.
Proces s Miladou Horákovou a s jejími 12 kolegy začal 31. května 1950. Trval osm dní, na jeho konci byla Milada Horáková se svými třemi kolegy odsouzena k trestu smrti oběšením. "Milada Horáková byla oběšena na dvoře pankrácké věznice v 5.35 jako poslední ze čtyř odsouzených a podle posledních studií byla zabita zvláště brutálním způsobem, když ji kat na primitivním zařízení škrtil dlouhých 15 minut," uvedl Kysilka. Horáková se kvůli své neústupnosti během soudního jednání stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.
Minulý týden tři studenti promítali během tiskové konference komunistických poslanců v atriu Poslanecké sněmovny na řečnický pult podobiznu Milady Horákové. Mluvčí komunistů Helena Grofová to označila za trapnou snahu znehodnotit tiskovou konferenci KSČM.