Vlak k cestě do České republiky ze sousedních zemí využívají nejčastěji Slováci, po železnici jich do ČR přijíždí 30 procent. Z Polska vlakem cestuje deset procent turistů. Němci a Rakušané železniční dopravu do ČR volí v sedmi procentech případů.
Státní agentura CzechTourism se právě Rakušany snaží nalákat k návštěvě regionů vlakem. Připravila sérií článků o krajích do tamního časopisu BahnMax. Řekl to ředitel CzechTourismu Jan Herget. Dodal, že mezinárodní statistiky i údaje Českého statistického úřadu dokládají, že železnice patří mezi nejbezpečnější způsoby dopravy.
Na tuzemské železnici se v uplynulých osmi dnech stalo několik vážných nehod. Nejtragičtější byl střet dvou vlaků na Karlovarsku u Perninku, při kterém zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno. Další nehoda se stala v pátek na trati mezi Prahou a Kolínem. U pražských Běchovic narazil vlak bez cestujících do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Na stejné trati pak v úterý večer narazil osobní vlak do zadní části nákladního expresu. Po nehodě zemřel strojvedoucí. Příčiny nehod se zatím vyšetřují, podle předběžných zpráv šlo o lidské chyby.
Železniční doprava je vnímána jako bezpečná
Podle ředitelky zahraničního zastoupení CzechTourism v Rakousku Yvette Polasek vnímají Rakušané železniční dopravu jako bezpečnou a současně nejšetrnější k životnímu prostředí. Do Česka ale podle Hergeta 85 procent turistů z Rakouska jezdí autem.
Mimo sousední země vlak ve velké míře podle Hergeta využívají Ukrajinci, a to ve 13 procentech případů, a 15 procent Maďarů.
Nejvíce zahraničních hostů loni podle Českého statistického úřadu do ČR přijelo z Německa, ubytovaných jich tu byly dva miliony. Za Německem následovalo stejně jako předchozí rok Slovensko se 750 tisíci hosty. Rakouských turistů v českých hotelech, penzionech a dalších ubytovacích zařízeních loni přespalo přes 285 tisíc a mezi ostatními národnostmi obsadili 12. místo. Více než třetina cestovatelů z okolních zemí do ČR přijíždí i na jednodenní výlety.