Ministerstvo kultury chce do Vánoc vládě předložit návrh na zřízení nové příspěvkové organizace Památník ticha. Po schválení vládou by mělo začít ministerstvo přebírat aktivity Památníku ticha, který má v pražských Bubnech připomínat hrůzy holocaustu. Na vládu ministerstvo materiál poslalo minulý týden, teď je na Úřadu vlády, sdělila mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová. Ministerstvo bude usilovat o to, aby se materiál dostal na program jednání kabinetu ještě před Vánocemi, dodala.
Památník ticha, který dosud vznikal kolem nádraží Praha Bubny péčí obecně prospěšné společnosti, by byl 30. příspěvkovou organizací ministerstva. Účelem Památníku ticha má být interpretace osudů části židovského obyvatelstva během druhé světové války a významu nádraží Praha-Bubny a přilehlé městské části Prahy 7, se kterou jsou neoddělitelně spojeny transporty do ghett, koncentračních a vyhlazovacích táborů. Památník nemá být jen pietním místem, měl by v něm vzniknout vedle stálé expozice prostor pro sezonní projekty a vzdělávací centrum.
Po dokončení rekonstrukce budovy a vybudování expozice by od roku 2023 měl být rozpočet asi 28 milionů korun. První tři roky by mělo v památníku pracovat devět lidí, od roku 2023 asi 23 zaměstnanců. Výdaje na rekonstrukci a dostavbu budovy MK odhaduje až na 200 milionů korun, o ty se musí navýšit jeho rozpočet; peníze by se měly podle dřívějších předpokladů čerpat v roce 2022.
S myšlenkou na přebudování nepoužívaného nádraží Praha-Bubny na Památník ticha přišel před lety filmový dokumentarista a ředitel obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha Pavel Štingl. Symbolicky prvním krokem přestavby železniční stanice bylo v roce 2015 odhalení sochy od Aleše Veselého, která nahrazuje obvyklý význam základního kamene. Má podobu koleje směřující k nebi. Po mnohaletých neúspěšných pokusech o jednání se státem či městem Praha loni Štingl řekl, že v práci na památníku už nechce pokračovat.