Lidé, instituce či firmy mohou na pomoc Ukrajině darovat nevyužité notebooky, tablety, mobilní telefony, nabíječky, baterie nebo nabité powerbanky. Elektronika po bezpečnostní kontrole a servisu pomůže lidem zasaženým válkou udržovat kontakt s blízkými i mezi sebou a po odchodu ze země lépe začít nový život. Sbírku organizuje iniciativa Tech Resistance, zatím vzniklo pět sběrných míst v Praze a Brně.
"Repasované přístroje poputují přes migrační konsorcium k těm, kteří utekli před konfliktem ze země, aby mohli zůstat ve spojení s domovem i mezi sebou navzájem, lépe našli práci a nastartovali nový život. Vybraná část sbírky putuje přímo na Ukrajinu, aby pomohla vytvořit technologické zázemí," sdělila ve čtvrtek za organizátory Martina Hábová.
"Je jasné, že střecha nad hlavou a jídlo jsou pro uprchlíky zásadní prioritou. Ale aby mohli zůstat v kontaktu se svou rodinou a přiblížit se normálnímu životu v ČR, potřebují IT hardware a funkční připojení k internetu. Proto jsme s Tech Resistance spustili sbírku, která jim s tím pomůže," uvedla zakladatelka iniciativy Sara Polak.
Veřejnost může elektroniku osobně odevzdat zatím ve čtyřech sběrných místech v Praze, a to na Smíchově, Žižkově, Černém Mostě a Chodově, a v jednom v Brně. Podrobnosti najdou zájemci na webu iniciativy. Na pobočku firmy Datasys v pražské Jeseniově ulici lze IT dary poslat i poštou. Organizátoři se budou snažit počet odběrných míst rozšířit.
Věnovaná výpočetní technika projde bezpečnostní kontrolou, aby se zabránilo zneužití přístrojů. "Funkční techniku zkontrolujeme. Navíc z několika neúplně funkčních zařízení jsme schopni vytvořit jedno. V tuto chvíli máme kapacity takto repasovat až 100 přístrojů denně. Kapacity jsme připraveni navýšit," sdělil obchodní ředitel firmy DataSys Martin Novák. Elektroniku ze sbírky čeká servis, uvedení do provozu, vyčištění a nahrání aktuálních licencí tak, aby do potřebných rukou šly přístroje plně funkční. Nevyhovující či přebytečná technika bude podle organizátorů ekologicky zlikvidována.
Na efektivní a spravedlivé rozdělení techniky dohlédne Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, které tvoří 16 společností.
Na pomoc Ukrajině pořádají města, školy, podniky či spolky stovky materiálních sbírek, v nichž shromažďují hlavně trvanlivé potraviny, hygienické potřeby, zdravotnický materiál, potřeby a hračky pro děti, oblečení, spacáky, deky a další potřeby. Na peněžitých sbírkách vybraly humanitární organizace rekordní částky, která dál narůstají. Nejvíc zatím vynesla sbírka SOS Ukrajina organizace Člověk v tísni, kde už se sešla víc než jedna miliarda korun, další desítky milionů jsou na sbírkových kontech dalších nevládních společností.
Pomoc Ukrajině se stává nejúspěšnější humanitární akcí svého druhu v historii České republiky. Rekordem zatím bylo 1,3 miliardy korun vybraných po loňském tornádu na jižní Moravě.