Piráti rozpočet se schodkem 500 miliard korun nepodpoří přes pondělní domluvu s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o kompenzaci pro pracující na dohodu. Vláda podle nich není ochotna hledat úspory a nepřistoupila ani na některé programové priority Pirátů, například zavedení místní příslušnosti exekutorů. Na tiskové konferenci před úterním jednáním Sněmovny o třetím zvýšení schodku státního rozpočtu to řekl poslanec Mikuláš Ferjenčík. Piráti nicméně nebudou blokovat projednávání rozpočtu, umožní ho ve standardním jednání probrat v co nejkratších lhůtách.
Se Schillerovou se Piráti podle Ferjenčíka domluvili na jednáních o transparentnosti rozdělování dotací. Piráti spolu s lidovci přistoupili na jednání o podpoře rozpočtu menšinového kabinetu ANO a ČSSD, vláda nakonec získala podporu komunistů, kteří hlasovali i pro předcházející navýšení rozpočtového schodku. Piráti ocenili, že Schillerová rozepsala 137 miliard určených původně na rozpočtovou rezervu tak, že nevázaných peněz bude nakonec v rozpočtu 37 miliard. Vláda ale nechtěla přistoupit na programové návrhy Pirátů, vedle zavedení místní příslušnosti exekutorů například na slib pravidelné valorizace platů učitelů či plošného testování na koronavirus.
Kdyby Pirátská strana rozpočet podpořila, stala by se zodpovědnou za způsob řešení krize, a to podle Ferjenčíka odmítá vzhledem k postoji vlády. Ta by podle Pirátů měla škrtat v provozních výdajích, což odmítá.
Podle pondělní dohody Pirátů s ministryní financí lidé, kteří pracují na dohodu a platí sociální odvody, by mohli za dobu nařízených omezení získat kompenzace od státu zpětně, a to za období od vyhlášení nouzového stavu 12. března do 8. června. Za každý den by měli dostat 350 korun, celkem tedy přes 31 tisíc korun.
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na konci března evidovala 222 600 takzvaných dohodářů. Zhruba polovina z nich měla vedle toho ještě zaměstnání, druhá polovina byla odkázaná na příjem z práce na dohodu. Piráti i další opoziční strany a experti na sociální problematiku vládu kritizovali za to, že situaci těchto lidí neřeší.
Na dohody pracují často samoživitelky, rodiče malých dětí, lidé v penzi či studenti. Využívají se i u kratších úvazků. Na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) se nesmí odpracovat víc než 20 hodin týdně. Pokud je odměna přes 3000 korun měsíčně, odvádí se pojistné. Dohoda o provedení práce (DPP) zahrnuje nejvýš 300 hodin za rok. Pokud výdělek přesahuje 10 tisíc korun, platí se z něj sociální a zdravotní odvody.
ODS žádá snížení byrokracie
ODS chce po vládě, aby předložila plán dalšího postupu s ohledem na rozpočet. Kabinet by podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy měl také udělat audit výdajů a snížit byrokracii. Nejsilnější opoziční strana chce také vyzvat kabinet, aby odsouhlasil návrh na zrušení superhrubé mzdy.
"Jsme přesvědčeni, že se nemá hlasovat o úpravách v rozpočtu, dokud vláda nepředloží nějaký plán, jak chce dál postupovat, co se chystá udělat do konce volebního období," řekl Fiala. Je také nutné, aby kabinet udělal audit výdajů, stát totiž podle Fialy neustále roste. Vláda má podle občanských demokratů také předložit plán na snížení byrokracie o deset procent v tomto a příštím roce i koncept důchodové reformy a reformy daní a odvodů.
Předseda ODS dále řekl, že vláda nepředložila záchranný nebo investiční balíček, ale především balík plný bezradnosti. Místo toho, aby kabinet například lidi zbavil některých daní nebo je snížil, tak přemýšlí, jak další peníze vybrat nebo přerozdělit, kritizoval Fiala. První místopředseda strany a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že pomoc občanům a firmám v čase koronavirové krize nebyla masivní, chytrá ani rychlá. Kritizoval také, že v návrhu rozpočtu na letošní rok byly příjmy, které nebyly podložené zákonem. Zmínil prodloužení vratky daně z přidané hodnoty nebo příjmy z digitální daně.
Rozpočtová rezerva se zvýší po předložení pozměňovacího návrhu premiérem Andrejem Babišem (ANO) místo o původních 137 miliard jen o 36 miliard. Podle Stanjury ale jde o 56 miliard, protože v návrhu jsou dvě nekonkrétní desetimiliardové položky - pomoc firmám a pomoc veřejnému sektoru. Případná podpora zkrácení lhůt pro projednání rozpočtu bude podle šéfa poslanců ODS záviset na rozpravě.
Ani náznak šetření
Totéž kritizuje i TOP 09. Její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová novinářům řekla, že návrh vlády je ukvapený, neefektivní a nezodpovědný. "Vláda odmítá začít s úsporami, není tam jediný náznak, že by se snažila šetřit. Pokračuje v blahobytných provozních výdajích schválených v roce 2019. Tento postup nás z krize nevyvede," řekla. TOP 09 bude chtít vládě návrh vrátit k dopracování. "S doporučením, aby výdaje i saldo byly sníženy o 80 miliard korun," uvedl šéf poslanců strany Miroslav Kalousek.
Hnutí SPD nepodpoří projednávání rozpočtu v legislativní nouzi, možné zkrácení lhůt napadat nebude. Poslanci chtějí od vlády vyčíslení plánovaných výdajů. Předseda SPD Tomio Okamura zopakoval, že nepodpoří rozpočet, neboť kabinet odmítá škrtat nepotřebné výdaje. Hovořil o nákupech zahraniční armádní techniky, výdajích na inkluzi ve školství, na podporu solární energetiky nebo na podporu politických neziskových organizací. SPD i ODS naopak podpoří případný příspěvek pro lidi, kteří pracují na dohodu a platí sociální odvody.
Proti rozpočtu bude hlasovat také hnutí Trikolóra, uvedl na twitteru jeho předseda Václav Klaus mladší.
Hamáček: Půlmiliardový deficit je oprávněný
Koaliční ČSSD je přesvědčena, že vládní návrh na prohloubení schodku letošního státního rozpočtu na 500 miliard korun je oprávněný. Podle šéfa sociálních demokratů Jana Hamáčka poslední krize ukázala, že cestou z ní nejsou škrty, ale naopak je potřeba podporovat ekonomiku a spotřebu.
Zvýšení deficitu by mělo podle Hamáčka vládě umožnit adekvátně reagovat na situaci způsobenou epidemií koronaviru. "Nás to nikoho netěší, protože 500 miliard je bezprecedentně velká suma, ale bezprecedentní je i krize a státy světa reagují stejně. Všichni si vzali poučení z minulé velké ekonomické krize," uvedl Hamáček.
Podle ministra vnitra byly škrty v době poslední hospodářské krize slepou uličkou. "Naštěstí teď jdeme cestou podpory ekonomiky a spotřeby," uvedl. Vyloučil, že by kabinet plánoval plýtvat. "Budeme pečlivě dbát na to, aby ty peníze dorazily k těm, kteří je potřebují," řekl. Klíčové je podle něj, aby peníze ekonomiku modernizovaly a podporovaly i nové technologie.
Poslanecký klub rozpočet podpoří, chystá se ještě vyjednávat s koaličním partnerem hnutím ANO o tom, pro které pozměňovací návrhy budou vládní strany hlasovat.