Naučit se zavádět změny a inovace ve vzdělávání a podporovat pedagogy ve výuce budou moci ředitelé a další vedoucí pracovníci škol v novém kvalifikačním programu s názvem Lídr školy. Od září do něj může nastoupit až sto lidí.
Pilotní projekt připravilo ministerstvo školství ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem ČR (NPI) a organizací Učitel naživo. Jejich zástupci v pátek program představili na tiskové konferenci. Zájemci se podle nich mohou do programu na příští školní rok hlásit do 30. června.
Nový program se zaměří nejen na provozně-právní agendu jako dosavadní programy, ale hlavně na posílení schopnosti ředitelů vést pedagogický sbor. Spadat bude pod NPI. Jeho inovativní prvky vycházejí z programu Ředitel naživo, který nabízí organizace Učitel naživo jako rozvojové studium pro dvojice z vedení škol a který absolvovalo dosud 54 lidí. Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) zástupci škol toto studium velmi oceňují.
Zlepšení přípravy i práce ředitelů je podle Gazdíka cestou ke změně českého školství. "Ředitelé školy se musí stát lídry pedagogického procesu, ne těmi, co jsou tu pro papíry, účetnictví, zákony, právní věci a smlouvy," řekl. Jen inspirativní ředitel podle něj může v budoucnu skvěle připravovat žáky na občanský i profesní život.
Takzvané kvalifikační studium musí ředitel školy v ČR absolvovat podle legislativy do dvou let po nástupu do funkce. Pokud se pilotní program osvědčí, chtělo by ministerstvo, aby se do budoucna stal normou. "Každé akreditované studium pro ředitele by se pak muselo zaměřovat nejen na právní a ekonomické otázky, ale právě i na pedagogické vedení," uvedl ředitel odboru řízení a podpory regionálního školství Jan Mašuta.
Pilotní program bude mít 270 hodin v délce dvou let, popsal ředitel organizace Učitel naživo Martin Kozel. Délka kurzu je podle ředitele NPI Iva Jupy zhruba dvojnásobná ve srovnání s většinou stávajících kvalifikačních programů. Zájemci o pilotní projekt už obsadili asi třetinu míst, které jsou v něm k dispozici od září, řekl.
Podle Mašuty má ministerstvo v plánu počet účastníků od podzimu 2023 ještě navýšit. Místo stovky by se jich pak mohlo přihlásit 200, řekl. Dodal, že v současnosti prochází kvalifikačními programy pro ředitele každý rok asi 600 lidí. Podle Gazdíka je cílem jejich počet do budoucna zvýšit zhruba na 1000.
V ČR je podle statistik ministerstva okolo 5350 mateřských, 4250 základních a 1300 středních škol.
Oproti ředitelům v jiných evropských zemích uvádějí čeští ředitelé v průzkumech nadprůměrný stres z pracovní zátěže a jsou relativně málo spokojení se svojí profesí. Až 40 procent svého času tráví administrativou, které ředitelé z ostatních zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) věnují průměrně 27 procent času. Na vedení školy a pedagogů mají ředitelé škol v ČR kolem 22 procent času, tedy méně než jejich kolegové například v Estonsku, Nizozemsku nebo Velké Británii, vyplývá z dostupných dat.