Zřizovatelé a ředitelé škol v Praze vítají, že ministerstvo školství ve svém manuálu ponechalo dostatek pravomocí školám. Podle mnohých však soupis doporučení a omezení školy obdržely pozdě.
Co se obsahu manuálu týče, problém bude zvláště s doporučením, aby se nepotkávali žáci z různých tříd. Na dotaz to ve středu uvedli ředitelé škol a radní městských částí.
"Narážíme zejména na velkou kumulaci dětí ve školních jídelnách či družinách a řešíme opatření při dělení jazykové výuky a využití odborných učeben. Ve velkém počtu dětí v budovách nelze úplně zabránit jejich potkávání. Tomu se manuál příliš nevěnuje a musíme si s tím poradit sami. Pravidla, která určují nošení roušek, působí jako rada z pohádky Chytrá horákyně: "oblečená - neoblečená, ani ve dne ani v noci, ani pěšky ani na voze...," uvedla radní pro školství v Praze 6 Marie Kubíková (ODS).
To, že nelze zamezit setkávání dětí ve škole, řekla i ředitelka ZŠ a MŠ K Dolům v Praze 12 Běla Outratová. "Zamezovat setkávání dětí nebudeme. Děti spolu jezdí autobusem nebo se spolu potkávají ve škole a prostory školy jejich nepotkávání neumožňují," uvedla.
ZŠ T.G. Masaryka v Praze 12 upraví rámcové vzdělávací programy a pořádání kroužků pro žáky po škole, uvedla ředitelka školy Jindřiška Kulišová. "Zkusíme je nabídnout pouze dětem z jednotlivých tříd, abychom zamezili setkávání dětí napříč ročníky," řekla.
Vlastní plošná nařízení pro školy radní městských částí zavést nehodlají. Potvrdil to třeba mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník, radní pro školství v Praze 12 Petr Prchal (TOP 09) nebo mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. "V současné době není zatím uvažováno o žádném dělení tříd, omezené či střídavé výuce, úpravě začátku nebo průběhu vyučování," uvedl Bigas. Mnohé radnice však plánují na konci srpna uspořádat schůzky s řediteli škol, kde bude prostor na představení dobrých praxí a inspiraci, jak doporučení ministerstva realizovat. Setkání plánuje například odbor školství na Praze 3 nebo v Praze 10.
Doporučení školy reší kreativně
Doporučení od ministerstva školy zpracovávají kreativně. Například v ZŠ Chelčického podle předsedy výboru pro výchovu a vzdělávání v Praze 3 Michala Vronského uvažují o rozdělení začátku vyučování pro žáky prvního a druhého stupně a zrušení zvonění tak, aby organizace přestávek mohla být různá. V ZŠ T.G. Masaryka v Praze 12 zase budou více zapojovat osvědčené principy a programy, používané na jaře v dálkové výuce. "Chceme, aby se s jednotlivými používanými programy děti naučily pracovat, kdyby bylo opět potřeba přistoupit k distanční výuce," řekla ředitelka školy Kulišová.
Hygienické pomůcky a dezinfekce obdržely mnohé školy od svých zřizovatelů na jaře nebo o prázdninách. Jen výjimečně bude třeba dokupovat další. V Praze 6 podle radní Kubíkové obdrží školy, které radnice zřizuje, do nového školního roku zásobu roušek pro všechny své zaměstnance na dva měsíce.
Mnohé radnice budou školy podporovat v nastalé situaci i finančně. V Praze 3 chtějí částečně hradit nákup techniky pro případnou distanční výuku. Jiné radnice o tom neuvažují. Odvolávají se zvláště na příslib MŠMT, že školám na nákup techniky zašle 1,3 miliardy.