Růst mezd učitelů mateřských a základních škol zlepšil zejména v posledním roce poměr jejich výdělku ke mzdám všech zaměstnanců v Česku. Podle mediánu hrubé měsíční mzdy brali loni učitelé v mateřských školách 107 procent výdělku všech zaměstnanců, učitelé v základních školách 130 procent.
Vzhledem k mediánu mezd stejně vzdělaných lidí ale stále berou méně. Vyplývá to z vyjádření pracovnic Českého statistického úřadu na úterní tiskové konferenci.
Medián je střední hodnota mezd, polovina zaměstnanců má mzdu nad mediánem a polovina pod ním. Medián je vždy nižší než průměrná mzda. Medián mezd učitelů mateřských škol v poměru ke všem zaměstnancům se od roku 2012 držel kolem sta procent, u učitelů základních škol kolem 120 procent. Výrazně se procentní poměr zvýšil hlavně mezi rokem 2018 a loňskem. Srovnání pro učitele středních škol na tiskové konferenci nezaznělo, bude ale podobné jako pro učitele základních škol, protože mediány jejich mezd se příliš neliší.
Lidé s obdobným vzděláním jsou na tom finančně lépe
Hůře pro učitele vyznívá srovnání se zaměstnanci s obdobným vzděláním. Medián učitelů mateřských škol tak dosahuje 79 procent mediánu zaměstnanců s vyšším odborným nebo vysokoškolským vzděláním, i když se za posledních osm let zvýšil o šest procentních bodů. Pro učitele základních škol byl medián mezd loni na 91 procentech mediánu zaměstnanců s magisterským nebo doktorským vzděláním, v roce 2012 to bylo 80 procent.
Ve srovnáni krajů je poměr k mediánu mezd ostatních stejně vzdělaných zaměstnanců nejnižší pro učitele základních škol v Praze, zhruba 85 procent. V Praze jsou obecně všechny mzdy vyšší než ve zbytku země, upozornila vedoucí oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ Helena Chodounská. Naproti tomu v Olomouckém kraji brali učitelé základních škol měřeno mediánem téměř stejně jako jiní zaměstnanci se stejným vzděláním.
Růst mezd učitelů se zrychlil obzvláště v posledních dvou letech, uvedla Chodounská. Od roku 2016 tak medián hrubých měsíčních mezd učitelů mateřských škol stoupl téměř o 9000 korun na loňských 33 567 korun, učitelům základních a středních škol se zvýšil o 11 tisíc na asi 41 tisíc korun loni. Všem zaměstnancům s vysokoškolským nebo vyšším odborným vzděláním ve stejné době medián mezd vzrostl o 9000 korun na zhruba 42 700 korun. Průměrná mzda v celé ČR za rok 2019 činila 34 125 korun.