Letošní červen byl nejdeštivější za posledních zhruba 60 let. V Česku spadlo 151 milimetrů srážek, tedy 151 litrů na metr čtvereční, což je skoro dvojnásobek dlouhodobého průměru. Na webu to ve středu uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nejvíce pršelo podle meteorologů v Pardubickém kraji, kde objem srážek dosáhl téměř trojnásobku dlouhodobého průměru.
Objem srážek v Česku letos v červnu byl podle ústavu nejvyšší za tento měsíc od roku 1961. Podobný byl objem srážek za červen například v roce 2013, kdy republiku také zasáhly povodně, uvedl ČHMÚ. Záplavy v roce 2013 si vyžádaly 15 životů a způsobily miliardové škody. Letos byly povodně méně tragické. Lokální záplavy, které republiku zasáhly v několika vlnách, měly nejméně devět obětí. Hmotné škody po záplavách i bouřkách s větrem a krupobitím odhadovaly největší české pojišťovny ještě před koncem června na řádově stovky milionů korun.
Počtem zemřelých letošní záplavy patří k nejtragičtějším za poslední čtvrtstoletí. Nejvíce lidí - 50 - zemřelo při záplavách v červenci 1997 a třeba ničivé povodně ze srpna 2002 si vyžádaly 17 životů.
V posledních letech trápí Českou republiku sucho. Podle aktuálních údajů portálu InterSucho.cz se ale na začátku července v Česku už nevyskytovaly dva nejhorší stupně sucha ze šesti. V povrchové vrstvě půdy se zemědělské sucho v Česku podle odborníků nyní prakticky nevyskytuje. Intersucho je projekt Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe, Mendelovy univerzity v Brně a Státního pozemkového úřadu. Pomáhá zemědělcům při eliminaci dopadů sucha.
Teploty se letos v červnu podle ČHMÚ pohybovaly na rozdíl od objemu srážek kolem dlouhodobého průměru. Za celý měsíc dosáhla průměrná teplota 16,4 stupně Celsia, zatímco loni v červnu činila 20,7 stupně, což byl nejvyšší údaj za tento měsíc od roku 1961. Naopak nejchladnější červen zaznamenali meteorologové v roce 1985, kdy průměr teploty za měsíc dosáhl jen 13 stupňů.