Zvýšit šance vědců z Česka na získání prestižních grantů Evropské výzkumné rady (ERC) má za cíl nová expertní skupina. Tým, který je složený z úspěšných vědců a jedné vědkyně, jim pomůže s přípravou žádosti o grant. Skupina vznikla na základě spolupráce Univerzity Karlovy (UK) a Akademie věd ČR (AV).
"Skutečně radit - a také motivovat k větší účasti českých vědců v ERC grantech - mohou jen ti nejlepší z nejlepších. Kritéria ERC grantů jsou náročná, uspěje zhruba každá desátá podaná žádost," uvedla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. "V expertní skupině budou proto pouze ti, kdo mají přímou zkušenost s hodnocením nebo řešením projektů ERC," zdůraznila předsedkyně.
Koordinátorem skupiny je Zdeněk Strakoš z Matematicko-fyzikální fakulty UK. Strakoš spolupracoval na hodnocení projektů uchazečů o ERC granty, a to v oborech výpočetních věd a informatiky. Podle Hájka budou uchazečům pomáhat Michal Koucký, který se zabývá teoretickou informatikou, fyzik Pavel Jelínek, chemik Michal Hocek a biolog Vojtěch Novotný. Humanitní vědy pak zastoupí lingvistka Mirjam Friedová a ekonom Filip Matějka. Zástupci různých vědních oblastí se budou alternovat. Pokud by se totiž někdo z nich v daném roce zapojil do hodnocení ERC, nemohl by pracovat s žadateli.
Díky ERC grantům vědci, kteří působí, resp. působili v Česku, dosud na své projekty získali 61 milionů eur (více než 1,5 miliardy korun). Zapojení a úspěšnost tuzemských výzkumníků je však stále nízká. Z 11 500 projektů, na které Evropská komise od roku 2007 poskytla miliardy eur, pocházely jen čtyři desítky z Česka.
"Například v loňském roce uspěly v kategorii ERC Starting Grants jen dvě žádosti z České republiky, zato 21 projektů z Belgie a 42 z Nizozemska," upozornil Hájek. Zatímco Starting Gratts cílí na mladší uchazeče, takzvané Consolidator Grants jsou pro pokročilejší výzkumníky. I v soutěži o ně však loni za Česko uspěli jen čtyři vědci. Jedním z nich byl právě Matějka, který tak navíc získal už druhý ERC grant.
V Česku je snaha podpořit a motivovat tuzemské výzkumníky v boji o prostředky udělované Evropskou výzkumnou radou například různými typy tuzemských grantů pro talentované vědce a vědkyně. Expertní skupina bude také spolupracovat s Národním kontaktním pracovníkem pro ERC, který působí v Technologickém centru AV.