Plán změn důchodového systému, jak ho připravila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), neobsahuje základ - tedy příjmovou stránku.
Při odchodu z pátečního zasedání komise pro důchody to řekla předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Nelíbí se jí ani část dílčích změn. Nejdůležitější je podle ní nicméně právě příjmová část systému. Ministryně ji chce podle ní řešit později změnou systému daní.
"Stavíme vzdušné zámky nebo vilu, ale máme tak na slušnou chatku, to je základní problém," řekla novinářům předsedkyně TOP 09.
Maláčová podle Adamové předpokládá, že zhruba do pěti let by měla přijít další fáze reformy, a to reforma daní. "Tady i odborníci ekonomové upozorňují, že by mohlo dojít k dvojnásobnému zvýšení daní, aby byly pokryty náklady, se kterými se počítá v této reformě. Pokud by to férově ministerstvo přiznalo, tak takovou reformu ani neprosadí," uvedla Adamová. Myslí si, že v tomto volebním období důchodová reforma nebude, jak naznačila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Autoři návrhu změn počítají se základní solidární penzí z nultého pilíře ve výši třicet procent průměrné mzdy a zásluhovou částí za odpracované roky a odvody s bonusem za vychované dítě, který by mohl činit pět set korun. Nízké penze by se lidem do základního důchodu doplácely. Solidární část by se valorizovala podle růstu mezd a zásluhová podle inflace.
Podle Adamové to znamená upozadění zásluhovosti a preferování solidárního přístupu. "Myslím si, že by to mělo být opačně, že bychom měli motivovat," míní Adamová. Nelíbí se jí ani nastavení bonusu za vychované dítě, v jedné variantě se podle ní odměna zdvojuje, když počítá s pěti sty korunami za dítě měsíčně i fiktivním výměrem za dobu vychovávání. Pravicová politička nesouhlasí ani s růstem odvodů živnostníků.
Ministerstvo práce zdůraznilo, že návrh není konečný a jednat se bude o více variantách. Koaliční strany by o reformě měly debatovat v úterý. Vláda hnutí ANO a ČSSD ve svém programu slíbila, že reformu připraví.