Asi tři pětiny českých domácností nevytápí dostatečně některé části svých bytů či domů. Více než polovina domácností také kvůli vysokým nákladům na teplo omezila jiné výdaje. Úsporná opatření dělají hlavně lidé, kteří hodnotí svou ekonomickou situaci jako špatnou, a lidé starší 60 let. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM z ledna letošního roku, který v úterý agentura zveřejnila.
V porovnání s rokem 2019, kdy agentura dělala obdobný průzkum, počet domácností, které nevytápí optimálně část svého bytu či domu, vzrostl z 39 na 62 procent. Počet domácností, které omezují kvůli nákladům na topení jiné výdaje, se víc než zdvojnásobil z 22 na 53 procent. Ceny energií a v návaznosti na to také ceny tepla se výrazně zvýšily poté, co Rusko loni zahájilo invazi na Ukrajinu.
"Analýza rozdílů mezi různými sociodemografickými skupinami ukazuje, že úsporná opatření začali v porovnání s rokem 2019 ve větší míře zavádět lidé napříč věkovým spektrem. Stejně jako při předchozím měření k nim však nejčastěji ze všech přistupovali lidé starší 60 let," uvedl STEM. "Skokový nárůst domácností, které na začátku letošního roku tvrdily, že kvůli vysokým cenám za teplo omezily jiné výdaje, je však pozorovatelný i mezi nejmladšími obyvateli (ve věku 18 až 29 let)," dodal.
Průzkum také zjišťoval, na jakou teplotu domácnosti vytápějí svou hlavní obytnou část. Zatímco v roce 2019 ji na 20 stupňů či méně vytápěla jen pětina domácností, na začátku letošního roku to byla více než polovina.
Mezi domácnostmi, které svou ekonomickou situaci hodnotí špatně, nyní kvůli nákladům na vytápění omezují jiné výdaje tři čtvrtiny z nich. Před čtyřmi lety to byla asi polovina.
Průzkumu, který se uskutečnil v první polovině ledna, se zúčastnilo 1089 respondentů z reprezentativního vzorku dospělých obyvatel ČR.