Česku stále chybí dlouhodobá strategie týkající se efektivního předcházení korupce a řešení jejích následků. Jedná se historicky o problém všech českých vlád, ale u koaliční vlády premiéra Petra Fialy (ODS) je rozdíl mezi slibovanou "změnou" a skutečností "do očí bijící". V tiskové zprávě to dnes uvedla protikorupční organizace Transparency International (TI). ČTK zjišťuje premiérovu reakci. Vláda ve složení koalice ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti a STAN má za sebou polovinu svého čtyřletého vládního mandátu.
Zodpovědnost nese podle TI především premiér Fiala, který má zajistit konsensus ve vládní koalici. "Strany vládní koalice však v oblasti korupce častěji nachází shodu na tom, u čeho nechtějí připustit jakoukoliv změnu, než kde by bylo potřeba něco zlepšit," uvedla organizace. Vláda podle ní nevede s nevládními experty potřebný dialog.
Korupce v Česku je podle Transparency International stále jedním z hlavních problémů, který velmi souvisí právě v krizové době s výkonem ekonomiky, veřejnými rozpočty a dopadá nejen na sektorové oblasti, jako je zdravotnictví, zbrojní průmysl či energetika. Rozsah vnímané korupce může významně ovlivňovat to, jak veřejnost hodnotí úspěšnost vlády při řešení zmíněných krizí, míní TI.
"Rok 2023 prakticky nepřinesl žádné kvalitní protikorupční počiny. Vládní strany naopak nejsou schopné vyvodit důsledky z kauz, které se týkají jejich vrcholných představitelů. Stanislav Polčák (STAN), zapletený s obviněnými v případu Dozimetr, potichu obnovil své členství ve straně. Zásadním problémem zůstává střet zájmů ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS, kterého jeho premiér několikrát podržel ve vládním křesle. O politické integritě v Česku lze hovořit pouze na papíře," uvedl ředitel TI Ondřej Kopečný.
Organizace v tiskové zprávě připomíná, že v Česku letos 1. srpna nabyl účinnosti zákon o ochraně oznamovatelů, který vychází z evropské směrnice. Zákon chrání oznamovatele protiprávního jednání jen částečně, nevztahuje se na anonymní podání. "Pokud se přístup vlády ještě nějak zásadně nezlepší, bude přijetí zákona o ochraně oznamovatelů jejím největším úspěchem v protikorupční legislativě. Je to ale úspěch v podobě nedokonalého zákona vynuceného evropskou směrnicí navzdory obrovskému odporu mnoha vládních politiků, kteří předkládali spíše nepodložené ideové argumenty," uvedl vedoucí právník TI Jan Dupák.
Nadále uspokojivě není podle Transparency International vyřešen střet zájmů ve vztahu k veřejným zakázkám. Další klíčovou oblastí protikorupční legislativy je regulace lobbingu. "Praxe a zkušenosti hovoří jasně, nadcházejících 12 měsíců budou poslední šancí, kdy prosadit jakoukoliv smysluplnou legislativu v tomto volebním období. Pokud nedojde k erozi vládní koalice, pak rok 2025 bude výhradně ve znamení předvolebních příprav," uvedla TI.
Dodala, že současná sněmovní opozice ve složení ANO a SPD, nepomáhá ke zlepšení situace a postrádá jakoukoliv konstruktivní debatu či snahu o podporu kvalitní legislativy. V některých korupčních kauzách dokonce s představiteli vlády "drží basu" nebo podezřele mlčí, napsala TI.