Některým lidem se dnes v mobilní aplikaci Tečka nezobrazuje covidový certifikát, i když jsou proti koronaviru naočkovaní. Doporučená aktualizace parametrů se jim nedaří, systém hlásí chybu, stěžují si na twitteru Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT).
Agentura ráno upozornila na to, že se taková věc může stát výjimečně. Certifikátem v aplikaci je možné doložit dokončené očkování nebo prodělání covidu v posledních šesti měsících, což je nutné pro návštěvu provozoven služeb, restaurací a kulturních či sportovních akcí. Test na koronavirus už od pondělka nestačí.
Na neplatný covidový certifikát v Tečce, i když jsou naočkovaní, upozornily na twitteru desítky lidí z víc než čtyř milionů, kteří si aplikaci stáhli. Zmínili také podobné případy ve svém okolí. Aktualizace parametrů se jim v aplikaci nedařila stejně jako dalším uživatelům, kterým se ale certifikát ukazoval jako platný. "Ve výjimečných případech může konfigurace krátkodobě zobrazit i očkovací certifikáty jako neplatné, toto lze řešit aktualizací parametrů (tlačítko je v oranžovém pruhu dole)," napsala NAKIT ráno na twitteru.
Agentura ráno také uvedla, že v Tečce se v pondělí zkrátí platnost testů na nula minut, aby už lidé neočkovaní proti koronanaviru nebo bez prodělané nemoci nemohli aplikací dokládat covidový certifikát. Upozornila na to, že výjimky z platného vládního opatření, zejména zřejmě pro lidi neočkované ze zdravotních důvodů, bude aplikace zohledňovat až ve své nové verzi v průběhu tohoto týdne.
Kontraindikace k očkování proti covidu-19 musí do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN), kde se evidují i data o testech či očkování, zanést lékař. Do Tečky se ale zatím nepromítají. "Tato konfigurace čTečky a Tečky prozatím nebude podporovat výjimky z platného opatření, ty budou v nové verzi Tečky i čTečky k dispozici v průběhu týdne," uvedla v pondělí NAKIT. Partnerskou aplikaci čTečka mohou využívat k načtení QR kódu ti, kteří mají za povinnost covidové certifikáty kontrolovat.
Aplikaci Tečka mají staženou v mobilním telefonu víc než čtyři miliony lidí, kolem 600 tisíc z nich ji používá denně, uvedla NAKIT počátkem listopadu. Aplikace byla spuštěna na konci června. Aplikace čTečka měla počátkem měsíce 938 tisíc stažení.