Na pracovním trhu bude ubývat volných míst a nezaměstnanost se bude v příštích měsících mírně zvyšovat. Shodují se na tom oslovení analytici. Nezaměstnanost v listopadu stagnovala, od září se drží na 3,5 procenta, uvedl ve čtvrtek Úřad práce ČR.
"Data z reálné ekonomiky zveřejněná tento týden potvrdila, že Česká ekonomika vstupuje do recese. Nezaměstnanost tak bude v závěrečných měsících letošního roku zřejmě mírně stoupat. Nabírání nových zaměstnanců bude brzdit zejména klesající objem zakázek," uvedla analytička Komeční banky Jana Steckerová. Za celý rok očekává míru nezaměstnanosti 3,5 procenta, v příštím roce její zvýšení na 3,9 procenta.
Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška lze v nadcházejících měsících očekávat zvýšený pohyb na pracovním trhu. "V první fázi se nejspíš projeví opatrnost podniků při otvírání nových pozic, což bude tlačit nezaměstnanost mírně nahoru. Počet volných míst přitom bude setrvale klesat," řekl. Tyto trendy se podle něj mohou prohloubit nebo zmírnit s ohledem na hloubku tuzemské recese. "Pravděpodobnější se nám nicméně stále zdá jen mírná reakce trhu práce. Podíl nezaměstnaných by v takovém případě měl kulminovat v únoru v rozpětí čtyř a 4,5 procenta," uvedl.
Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek upozornil, že stagnaci míry nezaměstnanosti nelze hodnotit jednoznačně pozitivně. "Míra nezaměstnanosti stagnuje v době, kdy obvykle firmy zaměstnance nabírají z důvodu přípravy třeba na vánoční svátky. Problémem rovněž je, že míra nezaměstnanosti neodráží vývoj v propouštění zahraničních agenturních zaměstnanců, kteří se do statistik českého trhu práce nedostanou. A jsou to právě tito lidé, kteří jsou při propouštění první na řadě," uvedl.
Dufek očekává na přelomu roku zvýšení nezaměstnanosti na čtyři procenta, nepředpokládá ale razantní propouštění. "Firmy se jednak už několikrát poučily, jak obtížné je získat kvalitní zaměstnance zpět, takže budou při propouštění obezřetnější. Zafungují rovněž letos tolik populární předčasné odchody do penze, které nepřímo sníží počty potenciálních nezaměstnaných. A v neposlední řadě zafunguje i opatrnost samotných zaměstnanců při mzdových vyjednáváních," uvedl.
Určitou míru propouštění předpokládá i expertka na řízení lidských zdrojů PwC ČR Andrea Linhartová Palánová. "Část firem totiž energetický šok neustojí, jejich vlastníci budou muset sáhnout k zastavení výroby nebo propouštění. Na druhou stranu, český pracovní trh je zdravý, dynamicky se rozvíjející, nezaměstnanost je zde nejnižší v Evropě. Nepočítáme proto s dramatickým nárůstem, k navýšení dojde spíše v řádu desetin procenta," řekla. Většina propuštěných podle ní nebude mít problém najít nové místo.